Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Ludowy Klub Sportowy Zgoda Malec świętował 70. urodziny. Uroczystościom towarzyszyły liczne atrakcje, w tym 7. Memoriał im. Kazimierza Krawczyka, wieloletniego piłkarza, trenera, społecznika i działacza miejscowego klubu.

Turniej, który odbył się w sobotę 20 lipca otworzył prezes LKS Zgoda Malec Grzegorz Sokół. Przedstawił historię klubu i mówił o zmianach, jakie zachodziły na przestrzeni siedmiu dekad. Podziękował wszystkim zaangażowanym w działalność klubu oraz w promowanie zdrowego trybu życia.

Wdowa po Kazimierzu Krawczyku – Maria Krawczyk, witając serdecznie gości, sportowców, działaczy, przyjaciół oraz mieszkańców Malca zwróciła uwagę, że cechą memoriałów jest fakt, iż ich główny bohater nie uczestniczy w rozgrywkach.

Teoretycznie nie ma go w gronie organizatorów ani w gronie sportowców uczestniczących w zawodach. Jest za to ich największym zwycięzcą – podkreśliła, dodając, że Pan Kazimierz cały czas zajmuje miejsce w sercach i myślach najbliższych mu osób, kolegów, działaczy, mieszkańców, którzy w ten sposób postanowili pięknie Go upamiętnić.

Pamiątkowe odznaczenie z życzeniami od Burmistrza Gminy Kęty na ręce prezesa LKS Zgoda Malec wręczyła wraz z sołtysem Malca Kazimierzem Tolarczykiem sekretarz Gminy Kęty Ewelina Jura-Baczek.

W tegorocznym memoriale rywalizowały drużyny: TS Hejnał Kęty, LKS Orzeł Witkowice i LKS Zgoda Malec. Rozegrano także mecz oldbojów pomiędzy gospodarzami a Górnikiem Brzeszcze. Równolegle rozgrywano turniej trójek w siatkówce plażowej.

Przybyli mogli się wpisać się do księgi pamiątkowej, zakupić cegiełki z losami w loterii fantowej oraz skosztować domowych potraw. Po zakończeniu części sportowej goście bawili się na festynie.

Pierwsze miejsce w 7. Memoriale im. Kazimierza Krawczyka wywalczyli zawodnicy KS Hejnał Kęty. Nagrodzono również najlepszego zawodnika turnieju, którym został Dima Taraszczuk. Statuetkę dla najlepszego bramkarza otrzymał Marcin Gregorczyk. Trzy najlepsze trójki w turnieju siatkówki plażowej otrzymały nagrody rzeczowe.

W rozgrywkach oldbojów zwyciężyła drużyna gospodarzy. Puchary i dyplomy wręczali zawodnikom żona śp. Kazimierza Krawczyka oraz prezes Zgody.

Organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim sponsorom, wśród których było Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

LKS Zgoda Malec powstał na bazie Związku Młodzieży Wiejskiej „WICI”. W początkowym okresie najpopularniejszą dyscypliną sportową była piłka siatkowa. Piłka siatkowa ma tu chlubne tradycje. Środowisko Malca po dziś dzień jest dumne, że syn byłego zawodnika Zgody, rodowitego malczanina Stanisława Gruszki – Piotr, był czołowym zawodnikiem reprezentacji Polski.

Na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku otwarto sekcję piłkarską. Ciągły wzrost zaangażowania zawodników i działaczy tej sekcji zaowocował wybudowaniem własnego boiska oraz kolejnymi awansami: w roku 1975 do klasy „B”, 1982 do klasy „A”, 2000 do V ligi podokręgu Wadowice gdzie grała przez pięć sezonów i ponownie do klasy okręgowej w 2007 roku.

W trosce o przyszłość sekcji, kolejne zarządy wiele troski poświęciły szkoleniu młodzieży, efektem czego był awans drużyny juniorów i trampkarzy w roku 1993 do ligi okręgowej.

Początek budownictwa sportowego w Malcu sięga lat jeszcze przed formalnym powstaniem klubu. Wtedy to z inicjatywy młodzieży ZMW „WICI” urządzono Park Wiejski wraz z boiskiem do piłki siatkowej, zamontowano ławki i wykonano ogrodzenie. Dziś klub pochwalić się może jednym z najładniejszych obiektów w okolicy, w czym zasługa wieloletniej pracy i zaangażowania członków Zgody.

Kazimierz Krawczyk zmarł nagle mając zaledwie 51 lat. Od najmłodszych lat jego wielką pasją była piłka nożna. Już jako 16-latek został zawodnikiem Górnika Brzeszcze, który występował w wyższej lidze rozgrywkowej. Otrzymał także propozycje gry w drużynach pierwszoligowych – GKS Tychy i Ruchu Chorzów. Nie przyjął ich jednak, wrócił do Zgody i reprezentował klub z Malca przez kilkanaście lat.

Będąc zawodnikiem klubu mocno angażował się w jego działalność. Zasiadał w zarządzie, a przez ostatnie lata swojego życia piastował stanowisko wiceprezesa. Był bardzo oddany młodzieży. Prowadził drużynę młodzieżową, trenując zawodników od ich najmłodszych lat i osiągając wiele sukcesów. Jego wychowankowie reprezentują klub do dnia dzisiejszego.

Dla upamiętnienia postaci wielkiego społecznika Zarząd Klubu LKS Zgoda Malec postanowił corocznie organizować Memoriał jego imienia.

Fot. Starostwo i UG Kęty.

(Źródło: kety.pl)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.