Ceny mieszkań w mieście Kęty: 5 974 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w mieście Kęty wyniosła 5 974 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 581 zł/m², czyli 8,9% mniej niż średnia z 2025 r. Jednocześnie poziom cen pozostaje o 14% wyższy niż w 2022 r. Ceny transakcyjne pokazują więc korektę względem ubiegłego roku, ale nie powrót do poziomu sprzed kilku lat.
Redakcja oswieciminfo.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w mieście Kęty: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Kęty na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w mieście Kęty: najważniejsze liczby
- 5 974 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 581 zł/m² i 8,9% - spadek wobec średniej z 2025 r.
- 5 272-8 565 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 299 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 47 m² - mediana powierzchni lokalu.
- 8 941 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Kleparz.
Cena całego lokalu i stawka za metr odpowiadają na inne pytania. Pierwsza określa budżet zakupu, druga pozwala porównywać mieszkania o różnej powierzchni.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 8 544 |
| wtórny | 6 520 |
8 544 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 520 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 31,0%. Taki rozstęp może odzwierciedlać nie tylko wiek budynków, lecz także lokalizację inwestycji i strukturę sprzedawanych mieszkań. Nie oznacza automatycznie, że każdy nowy lokal jest droższy od każdego używanego.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 5 814 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 8 301 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 5 403 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 340 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 5 294 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
8 301 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, przypadająca na lokale o powierzchni 35-45 m². Kawalerki kosztowały 5 814 zł/m², a mieszkania o powierzchni 45-55 m² - 5 403 zł/m². Nie ma zatem prostego, stopniowego spadku stawki wraz ze wzrostem powierzchni. Znaczenie ma również to, jakie lokale i w których częściach miasta trafiają do sprzedaży.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 941 zł/m² w rejonie Kleparz to najwyższy poziom w zestawieniu. Najniższy, 5 366 zł/m², odnotowano w rejonie Osiedle Pułkownika Stanisława Królickiego. Stawka w rejonie Kleparz była o 67% wyższa.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Kleparz | 8 941 |
| Osiedle Kardynała Stefana Wyszyńskiego | 6 887 |
| Widłak | 6 752 |
| Osiedle 700-lecia | 6 705 * |
| Osiedle Nad Sołą | 6 361 * |
| Kęckie Góry | 5 779 * |
| Osiedle generała Władysława Sikorskiego | 5 574 |
| Osiedle Pułkownika Stanisława Królickiego | 5 366 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 299 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 5 980 zł, jeśli zakup nie korzysta ze zwolnienia. Dotyczy ono m.in. osób spełniających warunki zakupu pierwszego mieszkania.
Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 418 zł z VAT oraz wskazane opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej w wysokości 300 zł. Taksę można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.
Więcej aktualności z Oświęcimia znajdziesz na stronie głównej oswieciminfo.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na oswieciminfo.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazana na wykresie pozwala osadzić bieżący wynik w dłuższym trendzie. Od 2022 r. stawka wzrosła z 5 248 zł/m² do 5 974 zł/m², czyli o 14%, przy średnim tempie 3,3% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego punktu odniesienia.

Kęty na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W mieście Kęty metr kosztował o 5 518 zł mniej.
Powiat oświęcimski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 553 zł/m²; rok wcześniej było to 6 316 zł/m², co oznacza wzrost o 3,8%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 442 zł/m², czyli o 111 zł mniej niż mediana powiatu.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Kęty | - | 5 974 | - |
| Andrychów | 10 km | 7 447 | +24,7% |
| Brzeszcze | 13 km | 5 644 | -5,5% |
| Bielsko-Biała | 14 km | 9 217 | +54,3% |
| Czechowice-Dziedzice | 15 km | 7 123 | +19,2% |
W mieście Andrychów stawka była o 1 473 zł/m², czyli 24,7% wyższa. Spośród porównanych sąsiadów niższą medianę miało miasto Brzeszcze.
Komentarz analityczny
581 zł/m² i 8,9% spadku względem średniej z 2025 r. kontrastuje z 14% wzrostu od 2022 r. Lokalny rynek jest poniżej ubiegłorocznego punktu odniesienia, lecz zachował część wcześniejszego wzrostu.
W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny kierunek porównania jest zatem odmienny od ogólnopolskiego.
5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na zdolność zakupową: jeśli dostępność kredytu się poprawia, może wspierać popyt także na tańszych rynkach poza dużymi ośrodkami.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt kredytowy przełoży się na większą konkurencję o lokale, może ograniczać przestrzeń do negocjacji. Jeśli podaż będzie rosła szybciej niż zainteresowanie zakupem, presja cenowa może pozostać słabsza. Twarda prognoza nie wynika z samej bieżącej mediany.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Kęty?
Mediana wynosi 5 974 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 272-8 565 zł/m².
Czy ceny mieszkań w mieście Kęty rosną, czy spadają?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy jest o 581 zł/m², czyli 8,9% niższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Kleparz - 8 941 zł/m². Najniższą ma rejon Osiedle Pułkownika Stanisława Królickiego - 5 366 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Kęty?
Mediana dla kawalerek o powierzchni 25-35 m² wynosi 5 814 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 8 301 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, mediana wynosi odpowiednio 8 544 zł/m² i 6 520 zł/m²; premia rynku pierwotnego to 31,0%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 118 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 25 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (44 transakcji) i wtórny (52); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-25; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane GUS dotyczą całego powiatu, również gmin wiejskich, i są publikowane kwartalnie z opóźnieniem. Najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024. Porównanie lokalne zestawia medianę z ostatnich 12 miesięcy ze średnią z 2025 r., natomiast wskaźnik ogólnopolski opisuje zmianę rok do roku w II kwartale 2026 r.; nie są to miary bezpośrednio porównywalne.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Obwodnica Oświęcimia połączy miasto z S1. Samorządy zabiegają też o kolej

Remont rowu i przepustów zmieni ruch na ul. Generała Maczka w Harmężach

123 prace z całej Polski. W Grojcu wybrano laureatów konkursu komiksowego

Czternaście worków tytoniu bez akcyzy. Policja oszacowała stratę na 9 tys. zł

20-metrowa flaga i parada na ulicach Starego Miasta. Program 11 listopada

Prawie 8 tys. ognisk ptasiej grypy w Europie. Kampania przypomina o ochronie stad

Kolejowe odkrywanie w Oświęcimiu. Warsztaty dla dzieci w MBP

Trzy osoby poszukiwane zatrzymane w Oświęcimiu. Łącznie 13 miesięcy kar

Odcinek ul. Czajki w Grojcu zostanie zamknięty na czas remontu

Awantura przy cmentarzu w Kętach. Strażnik miał zostać poszarpany

Bez wypadków, ale z 19 kolizjami. Policja podsumowała akcję Znicz w powiecie oświęcimskim

Kolędy, pastorałki i stroje kolędnicze znów zabrzmią w Oświęcimiu

Andrzej Grabowski spotka się z mieszkańcami Oświęcimia. Wstęp będzie wolny

Paddington wyrusza w świat, a dzieci poznają historie jego niezwykłych podróży
Przydatne dane teleadresowe
- Nadzór Wodny w Kętach - kontakt, godziny i zakres działania
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Oświęcimiu - kontakt, godziny, rejestracja zwierząt
- Zarząd Budynków Mieszkalnych w Oświęcimiu - kontakt, godziny, wynajem lokali
- Urząd Gminy Kęty - kontakt, wydziały, godziny i ePUAP
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeszczach - kontakt, usługi i załatwianie spraw
- Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
