Ceny mieszkań w Oświęcimiu: 6 521 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Oświęcimiu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Oświęcimiu wyniosła 6 521 zł/m². To o 659 zł/m², czyli 9,2% mniej niż średnia z 2025 r. Typowa kwota zakupu wynosiła 294 000 zł. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.

Redakcja oswieciminfo.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 3 marca 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 8 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Oświęcimiu: najważniejsze liczby

Połowa cen mieściła się w przedziale 5 551-7 825 zł/m². Mediana powierzchni sprzedawanego mieszkania wynosiła 45 m², a mediana całkowitej ceny 294 000 zł. Są to odrębne miary: cena metra pomaga porównywać lokale, natomiast kwota zakupu określa potrzebny budżet.

Infografika: ceny mieszkań w Oświęcimiu
Infografika: ceny mieszkań w Oświęcimiu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 214
wtórny6 507

7 214 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 6 507 zł/m² na wtórnym. Premia deweloperska wyniosła 10,9%. Nowe budownictwo może uzyskiwać wyższe ceny dzięki parametrom technicznym i brakowi zużycia budynku; dla kupującego znaczenie ma jednak również koszt wykończenia.

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)7 106
35-45 m² (małe 2-pok.)6 298
45-55 m² (2-pok.)6 496
55-70 m² (3-pok.)7 825

7 106 zł/m² kosztowały kawalerki, ale najwyższą medianę miały lokale o powierzchni 55-70 m²: 7 825 zł/m². Zestawienie nie pokazuje więc prostej zależności, w której większy metraż zawsze oznacza niższą cenę jednostkową. Znaczenie mają także lokalizacja i rodzaj sprzedawanych mieszkań.

Ceny wg metrażu - Oświęcim
Ceny wg metrażu - Oświęcim

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 560 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Osiedle Błonie, a 4 520 zł/m² w rejonie Osiedle Witolda Pileckiego. Między tymi rejonami różnica sięgała 89%. Pełny wykaz lokalnych median pokazuje również poziomy cen w pozostałych częściach miasta.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Paździory8 644 *
Osiedle Błonie8 560
Stare Stawy7 932
Stare Miasto7 796 *
Wysokie Brzegi7 037 *
Kruki6 715
Osiedle Chemików6 094
Zasole6 082
Osiedle Witolda Pileckiego4 520
Pitrop3 541 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Oświęcim
Mapa cen mieszkań - Oświęcim

Ceny wg części miasta - Oświęcim
Ceny wg części miasta - Oświęcim

Ceny działek w Oświęcimiu

354 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Typowa sprzedawana parcela miała 727 m². Przy porównywaniu gruntów sama powierzchnia nie wystarcza: na użyteczność działki wpływają przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie.

Najświeższe wiadomości z Oświęcimia czekają na stronie głównej oswieciminfo.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 294 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić 2% PCC, czyli 5 880 zł, chyba że nabywca korzysta ze zwolnienia przy pierwszym mieszkaniu. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 394 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Taksę można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 619 zł/m² w 2019 r. do 6 521 zł/m², czyli o 80%, przy średnim tempie 8,8% rocznie. Poniższy wykres pozwala zestawić długoterminowy wzrost z ostatnim obniżeniem poziomu cen.

Trend cen - Oświęcim
Trend cen - Oświęcim

Oświęcim na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Oświęcimiu metr kosztował o 4 971 zł mniej.

Powiat oświęcimski wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 6 553 zł/m², wobec 6 316 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 3,8%. W mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 7 387 zł/m², o 834 zł więcej niż mediana powiatu. GUS obejmuje cały powiat, również gminy wiejskie, korzystając z tego samego rejestru cen. Dane kwartalne publikuje z opóźnieniem; najnowszy dostępny okres to IV kw. 2024, dlatego stanowią tło dla zestawienia miejskiego.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Oświęcim-6 521-
Chełmek9 km4 803-26,3%
Brzeszcze9 km5 644-13,4%
Chrzanów13 km6 804+4,3%
Kęty17 km5 974-8,4%

W Chełmku cena metra była o 1 718 zł, czyli 26,3% niższa niż w Oświęcimiu.

Komentarz analityczny

Spadek o 659 zł/m², czyli 9,2%, względem średniej z 2025 r. kontrastuje z długoterminowym wzrostem o 80% od 2019 r. Lokalny rynek znajduje się poniżej ubiegłorocznego poziomu, ale nie wrócił do cen z początku analizowanej historii.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny kierunek zmian nie musi zatem powielać krajowego: o cenach decydują również relacja podaży do popytu i struktura dostępnych mieszkań.

Na 3 listopada 2026 r. stopa referencyjna wynosiła 3,75% (NBP, komunikat RPP po posiedzeniu 6-7 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na zdolność zakupową, lecz jego przełożenie na lokalne ceny zależy od tego, czy dodatkowy popyt napotyka wystarczającą ofertę.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu poprawi się przy ograniczonej podaży, presja na wzrost może się nasilić. Jeżeli oferta będzie rosła szybciej od popytu, kupujący mogą zachować większe możliwości negocjacji. Twardej prognozy nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Oświęcimiu?

Mediana wynosi 6 521 zł/m², a połowa cen mieściła się między 5 551 a 7 825 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Oświęcimiu rosną, czy spadają?

Mediana jest o 659 zł/m², czyli 9,2% niższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa wartość w tabeli dotyczy rejonu Paździory: 8 644 zł/m², a najniższa rejonu Pitrop: 3 541 zł/m².*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Oświęcimiu?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 7 106 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 6 298 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 214 i 6 507 zł/m², co oznacza premię 10,9%.*

Ile kosztuje działka w Oświęcimiu?

Mediana to 354 zł/m² z ostatnich 24 miesięcy; typowa powierzchnia wynosiła 727 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 117 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 3 marca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (5 transakcji) i wtórny (112); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-03-03; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji