Jak znaleźć firmę oferującą tanie OC?

Rosnące ceny OC powodują, że wielu kierowców coraz częściej szuka towarzystw ubezpieczeniowych w których można zaoszczędzić na zakupie obowiązkowej polisy. Zakres ochrony jest we wszystkich ofertach taki sam, więc właściciele samochodów wychodzą ze słusznego założenia, że nie ma sensu przepłacać. Jak jednak znaleźć firmę w której zapłacimy najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? Podpowiadamy.

Jak znaleźć dobrą firmę oferującą tanie OC?

Tanie OC można najprościej znaleźć korzystają z internetu, a dokładnie z jednej z wielu popularnych porównywarek. Za jej pomocą możliwe jest uzyskanie zestawienia wysokości składek w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Nie należy jednak polegać na orientacyjnych stawkach. Warto wyliczyć indywidualną kwotę ubezpieczenia. Zależy ona między innymi od doświadczenia i wieku kierowcy, a także marki, rocznika i modelu naszego auta. Po wprowadzeniu odpowiednich danych uzyskamy ceny, które proponują poszczególne firmy ubezpieczeniowe.

Warto mieć świadomość tego, że polisa OC jest obowiązkowa i musi obejmować określoną prawnie ochronę. Oznacza to, że każdy z ubezpieczycieli ma ofertę dostosowaną do konkretnych wymagań ustawodawcy. Poszczególne więc polisy nie różnią się niczym pod względem podstawowej ochrony. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby lub konieczności wykupić opcje dodatkowe. Mimo to podstawowa stawka miesięczna powinna być jak najniższa, ponieważ nie ma sensu przepłacać za identyczną usługę w droższej firmie.

Jak towarzystwo ubezpieczeniowe ustala stawkę za OC?

Firmy ubezpieczeniowe ustalają stawki ubezpieczenia OC w zależności od oceny ryzyka. Niektóre z nich w mniejszym lub większym stopniu doceniają wieloletnią, bezkolizyjną jazdę, co ma istotny wpływ na końcową cenę polisy. Warto także zauważyć, że młodzi, niedoświadczeni kierowcy statystycznie powodują więcej wypadków. Muszą więc liczyć się ze znacznie wyższą stawką niż w przypadku doświadczonej osoby i to niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Istnieje jeden sensowny sposób, aby obniżyć koszty w tym przypadku. Jest nim uczynienie współwłaścicielem kogoś z rodziny. Najlepiej jeśli będzie to osoba, która już od wielu lat jeździ samochodem i uzyskała zniżki za bezwypadkową jazdę.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych premiuje stałych klientów. Jeśli z roku na rok opłacamy tam ubezpieczenie OC, to po pewnym czasie możemy liczyć na konkretne zniżki. Kwota polisy może być więc znacznie niższa jeśli uwzględnimy rabat dla stałego klienta.