Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Rolety dachowe – specjalnie przeznaczone do okien dachowych

Rolety zewnętrzne najczęściej kojarzone są z oknami standardowymi, montowanymi pionowo. W sprzedaży możemy znaleźć także rolety przeznaczone do okien dachowych, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji zapewniają optymalny komfort i bezpieczeństwo na poddaszach.

Okna dachowe są obecnie bardzo popularne i montowane w wielu domach i mieszkaniach oraz w innych budynkach. Okna te wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła także wtedy, gdy w wnętrzu są ograniczone możliwości montażu standardowej stolarki okiennej.

Do okien dachowych można wybrać również dopasowane rolety – to nie tylko rolety dachowe wewnętrzne, ale także te zewnętrzne.

W sprzedaży znajdziemy również rolety dachowe, na przykład ma je w swojej ofercie uznana firma Bubendorff z Francji. Można kupić je także w Polsce.

Jakie rodzaje rolet dachowych mamy do wyboru? Dlaczego warto zdecydować się na montaż rolet do okien dachowych? Jaki model rolet sprawdzi się wtedy najlepiej?

Rolety dachowe – rodzaje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do wyboru mamy zarówno rolety dachowe zewnętrzne, jak również rolety dachowe montowane od wnętrza.

Wiele osób decyduje się na montaż rolet wewnętrznych – są tanie i łatwe w instalacji. Możemy wybrać modele takie jak tradycyjna roletka bez kasety lub w kasecie czy roleta rzymska dachowa.

Jeśli jednak zależy nam na większej funkcjonalności rolet, warto pomyśleć o zamontowaniu tych zewnętrznych.

Najważniejsze zalety montażu rolet zewnętrznych do okien dachowych:

  • większa prywatność – rolety po opuszczeniu zapewniają domownikom ochronę przed wzorkiem innych osób, na przykład z okolicznych budynków
  • energooszczędność – rolety stanowią skuteczną ochronę termoizolacyjną, ponieważ ich lamele wypełnione są pianką dociepleniową, w konsekwencji redukują koszty ogrzewania i klimatyzacji
  • zmniejszają nasłonecznienie – rolety dachowe zaciemniające powodują, że wnętrze nie nagrzewa się tak mocno w upalne dni, a także chronią przed blaskiem słońca, który może przeszkadzać w oglądaniu TV lub w innych aktywnościach
  • ochrona antywłamaniowa – rolety na okna dachowe pozwalają na zmniejszenie ryzyka włamań do budynku dokonywanych przez okna dachowe
  • łatwa obsługa – rolety można także kupić w wersji elektrycznej
  • izolacja akustyczna – roleta zmniejsza hałasy dochodzące do wnętrza
  • możliwość automatyzacji obsługi – roleta może zaciągać się automatycznie o zmierzchu i podnosić o poranku dzięki zamontowanym czujnikom zmierzchu (nasłonecznienia)
  • możliwość integracji z systemami inteligentnego domu – dzięki temu sterowanie roletami staje się jeszcze łatwiejsze

Elektryczne rolety dachowe z systemem solarnym

Ciekawą propozycją od firmy Bubendorff dla okien dachowych są rolety solarne. Są to rolety dachowe wyposażone w panele fotowoltaiczne, które są sterowane elektrycznie, ale bez potrzeby doprowadzania do nich instalacji elektrycznej.

Rolety solarne są wszechstronne – można zamontować je na każdym dachu, także w budynkach, które już istnieją. Dzięki temu, że dają niezależność od prądu, a także wykorzystują energię promieniowania słonecznego, działają zawsze – również gromadzą energię wtedy, gdy dzień jest pochmurny!

Można wykonać także rolety dachowe na wymiar – wówczas producent może dopasować je indywidualnie do rozmiarów otworów okiennych.

Gdy chodzi o rolety dachowe zewnętrzne cena zależna jest głównie od wybranego modelu – musimy liczyć się z wydatkiem od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.