Powiat oświęcimski. „Dzielnicowy bliżej nas” – spotkania dzielnicowych w szkołach

Dzielnicowy jako policjant pierwszego kontaktu, utrzymuje stałe relacje z mieszkańcami oraz szkołami, znajdującymi się w jego rejonie służbowym. W ciągu roku szkolnego, w ramach współpracy z placówkami oświatowymi dzielnicowy służy radą i pomocą w różnego rodzaju działaniach i inicjatywach, związanych z poprawą bezpieczeństwa uczniów. Realizuje również zadania mające na celu przeciwdziałanie oraz eliminowanie zagrożeń, z którymi dzieci i młodzież mogą się spotkać w drodze do lub ze szkoły.

W styczniu oraz początkiem lutego br. w związku ze zbliżającymi się feriami, realizując zainicjowany przez MSWiA program „Dzielnicowy Bliżej Nas” oraz „Bezpieczne Ferie 2018”, dzielnicowi spotykali się z uczniami, dyrektorami oraz nauczycielami szkół z terenu powiatu oświęcimskiego.

Podczas spotkania z dyrektorami i nauczycielami, dzielnicowi poruszyli zagadnienia dotyczące aktualnych spraw związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, a także przypomnieli o możliwości korzystania z interaktywnego narzędzia internetowego jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówili również zasadę działania aplikacji „Moja Komenda”, za pomocą której, każda osoba posiadająca telefon komórkowy, w prosty sposób może szybko wyszukać dane kontaktowe do swojego dzielnicowego. A będąc w dowolnym rejonie Polski, w przypadku takiej potrzeby, ma możliwość szybkiego wyszukania danych kontaktowych najbliższej jednostki Policji. Dzielnicowi przekazali również nowe plakaty programu „Dzielnicowy bliżej nas”, informujące o danych dzielnicowego, który współpracuje ze szkołą, a także w jaki sposób bezpośrednio z nim można się skontaktować.

Głównym tematem spotkań poruszanych w ramach prelekcji z uczniami było przede wszystkim bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Dzielnicowi omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych czy rzekach, czy też przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic. Ważnym elementem spotkania było także przypomnienie zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach. Ponadto poruszyli zagadnienia związane z cyberzagrożeniami, podając zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto dzieci uzyskały wskazówki, gdzie szukać pomocy. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, a także chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane przez policjantów pytania.

Stała i dobra współpraca z placówkami oświatowymi oraz szybki kontakt z dzielnicowym w przypadku ujawnienia zagrożenia, pozwala na podjęcie skutecznych działań, w celu wyeliminowania problemu.