Samorządowcy z całej Polski dyskutowali w Oświęcimiu o przyszłości miejsc UNESCO

W reprezentacyjnej sali Muzeum Zamek spotkali się przedstawiciele miast wpisanych na listę światowego dziedzictwa, by rozmawiać o pieniądzach, remontach i wspólnej promocji. Wśród gości byli parlamentarzyści z zespołu ds. UNESCO, a rozmowy zakończyła krótka wizyta na Starym Mieście i w muzeach. Reportaż z obrad, które odbyły się w Oświęcimiu, pokazuje, jak skomplikowane bywają rozmowy o ochronie zabytków.
- Dyskusja o finansach i promocji w Oświęcimiu
- Prace stowarzyszenia i spotkanie w Muzeum Zamek
Dyskusja o finansach i promocji w Oświęcimiu
W sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek rozmawiano przede wszystkim o źródłach finansowania działań związanych z rewitalizacją zabytków oraz o tym, jak lepiej promować miejsca wpisane na listę UNESCO. Na posiedzenie zarządu Stowarzyszenia LOT przyjechali samorządowcy z różnych miast, a spotkanie uzupełnili parlamentarzyści – Marek Sowa oraz Tomasz Głogowski, który przewodniczy parlamentarnemu zespołowi ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii.
Przedstawiciele mówili o potrzebie skoordynowanych działań – nie tylko remontów, lecz także planów komunikacyjnych i wspólnych kampanii promocyjnych, które mogą przyciągnąć turystów i wesprzeć lokalne budżety. Dyskusje dotyczyły też trudności z pozyskiwaniem środków na prace konserwatorskie, gdzie często liczy się zarówno program, jak i partnerstwo między gminami a instytucjami państwowymi.
Prace stowarzyszenia i spotkanie w Muzeum Zamek
Stowarzyszenie LOT „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” działa od 2005 roku i skupia blisko dwadzieścia miast i miejsc. W gronie członków wymieniano m.in. Zamość, Toruń, Warszawa, Świdnica, Łęknica, Jawor, Wrocław, Wieliczka, Sękowa, Lipnica Murowana. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Toruń, a funkcję skarbnika pełni Prezydent Oświęcimia.
Uczestnicy poruszali sprawy organizacyjne i planowali kolejne inicjatywy, które mają wspierać rewitalizacje obiektów o znaczeniu historycznym. Spotkanie w Oświęcimiu zostało zakończone spacerem po Starym Mieście oraz wizytą w Muzeum Auschwitz, co pozwoliło gościom zobaczyć na żywo zarówno wyzwania konserwatorskie, jak i potencjał turystyczny miasta.
na podstawie: UM Oświęcim.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Rajsko zamieni się w plenerową lekcję historii z wojskowym sprzętem

Regionalne smaki i koncert KOMBI. Festiwal nad Jeziorem Mucharskim

Dwadzieścia lat razem. Rodzinny piknik organizacji pozarządowych w Oświęcimiu

Zwornik w Oświęcimiu zmienia się w kieszonkowy park z mini ogrodem

Nowe rondo w Oświęcimiu oznacza objazdy. Skrzyżowanie zostanie zamknięte

Chopin zabrzmi w Oświęcimiu. Grzegorz Niemczuk pokaże poetę fortepianu

Kuchnia błotna, sieci i zabawa. Plac zabaw w Stawach Monowskich po zmianach

Lanckorona zostanie zamknięta. Utrudnienia w gminie Oświęcim

Dobra wypożyczalnia pomp z całodobowym wsparciem technicznym? To możliwe

Drzewo, które słucha ludzi - „Milcząca przyjaciółka” w OCK

Ben nie ma lekko - dorastanie, pierwsza miłość i rockowa energia

Pasażerowie czekają wygodniej. W Oświęcimiu zamontowano siedem nowych wiat

Budynek OSP w Broszkowicach przeszedł ostatnią modernizację
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętach - basen, hala sportowa i fitness
- Apteki w Oświęcimiu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmku - kontakt, świadczenia i pomoc dla rodzin
- Gminne Centrum Kultury w Polance Wielka - kontakt, biblioteka i zajęcia stałe
- Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze - świadczenia, formularze i zasady przyznawania pomocy
