Własna studnia nie zawsze oznacza pełną swobodę poboru wody

Na jednej działce w Oświęcimiu mogą obowiązywać różne zasady korzystania z wody – zależnie od tego, ile jej pobiera gospodarstwo, do czego ją wykorzystuje i jak głęboka jest studnia. Granica między zwykłym korzystaniem z wód a koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego nie zawsze jest oczywista. W okresie niedoboru opadów przestrzeganie tych reguł ma znaczenie nie tylko formalne, ale także dla poziomu wód gruntowych.
- Domowa studnia ma swoje limity
- Głębokość studni decyduje o formalnościach
Domowa studnia ma swoje limity
Właściciel działki może pobierać wodę na potrzeby własnego domu albo gospodarstwa rolnego bez pozwolenia wodnoprawnego, jeśli korzysta z niej na swojej nieruchomości i nie przekracza limitu 5 m³ na dobę średniorocznie.
Oznacza to, że pod uwagę bierze się średnią z całego roku, a nie wyłącznie jednorazowy pobór w konkretnym dniu. Woda wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega innym zasadom – w takim przypadku pozwolenie jest wymagane.
Pozwolenie wodnoprawne trzeba uzyskać, gdy:
- średnioroczny pobór przekracza 5 m³ na dobę,
- woda jest wykorzystywana w prowadzonej działalności.
Samo położenie studni na własnej działce nie przesądza więc o możliwości pobierania dowolnej ilości wody. Znaczenie ma również cel, na jaki jest ona przeznaczona.
Głębokość studni decyduje o formalnościach
Osobne przepisy dotyczą wykonania studni. Studnia o głębokości do 30 metrów, wykonana na własne potrzeby, nie wymaga uzyskania pozwolenia. Przy planowanej głębokości większej niż 30 metrów takie pozwolenie jest już konieczne.
Nadmierny pobór może obniżać poziom wód gruntowych. W czasie niedoboru opadów zwiększa ryzyko wysychania studni i gleb, a także pogłębia skutki suszy. Może również ograniczyć dostęp do wody przeznaczonej do spożycia. Dlatego przed wykonaniem studni lub zwiększeniem poboru warto sprawdzić zarówno jej planowaną głębokość, jak i przewidywane zużycie.
Szczegółowe informacje dotyczące poboru wód i pozwoleń publikuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w tym jednostka właściwa dla regionu krakowskiego.
na podstawie: Urząd Gminy Oświęcim.
![]()
Ostatnie Artykuły

Syrena, komunikat i plecak. W Brzeszczach odbędzie się trening reagowania

Stara trybuna zniknęła ze stadionu w Oświęcimiu. Będzie nowa

Dwóch nastolatków na jednym skuterze w Grojcu. Żaden nie miał kasku

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Rajsko zamieni się w plenerową lekcję historii z wojskowym sprzętem

Regionalne smaki i koncert KOMBI. Festiwal nad Jeziorem Mucharskim

Dwadzieścia lat razem. Rodzinny piknik organizacji pozarządowych w Oświęcimiu

Zwornik w Oświęcimiu zmienia się w kieszonkowy park z mini ogrodem

Nowe rondo w Oświęcimiu oznacza objazdy. Skrzyżowanie zostanie zamknięte

Chopin zabrzmi w Oświęcimiu. Grzegorz Niemczuk pokaże poetę fortepianu

Kuchnia błotna, sieci i zabawa. Plac zabaw w Stawach Monowskich po zmianach

Lanckorona zostanie zamknięta. Utrudnienia w gminie Oświęcim

Dobra wypożyczalnia pomp z całodobowym wsparciem technicznym? To możliwe

Drzewo, które słucha ludzi - „Milcząca przyjaciółka” w OCK
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Oświęcimiu - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Komisariat Policji w Zatorze - kontakt, dzielnicowy, zgłoszenia
- Apteki Chełmek, powiat oświęcimski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej w Oświęcimiu - inkubatory, pożyczki i wsparcie dla firm
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Oświęcimiu - kontakt, godziny, wnioski
- Apteki Zator, powiat oświęcimski - adresy, telefony, godziny otwarcia
