Uwaga! Alert RCB - burze (komunikat RSO) Uwaga! Burze (komunikat RSO)

Dzieci pokazały Oświęcim odporny na zmiany klimatu. Jury wybrało najlepsze prace

Dzieci pokazały Oświęcim odporny na zmiany klimatu. Jury wybrało najlepsze prace

FOT. Urząd Miasta Oświęcim

W oświęcimskim Urzędzie Miasta pojawił się dziś obraz przyszłości widzianej oczami najmłodszych. W konkursie plastycznym dzieci i młodzież próbowały odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda „błękitno-zielone” miasto, które lepiej radzi sobie z upałami, wodą i pogodowymi skrajnościami. Komisja miała trudny wybór, bo zgłoszone prace łączyły pomysłowość, estetykę i bardzo różne sposoby myślenia o klimacie. Ostatecznie wskazano czworo laureatów, a ich rysunki i obrazy stały się małym, ale wymownym komentarzem do miejskiej przyszłości.

  • W pracach najmłodszych widać było miasto bardziej zielone i uważne na wodę
  • Laureaci konkursu pokazali różne spojrzenia na klimat i zieleń

W pracach najmłodszych widać było miasto bardziej zielone i uważne na wodę

Konkurs pod hasłem „Błękitno-zielone miasto Oświęcim odporne na zmiany klimatu” odbył się w ramach projektu ekologicznego LIFE DREAM CITIES. Sam temat nie był prosty, bo wymagał nie tylko ładnego rysunku, ale też zrozumienia, czym w ogóle jest adaptacja do zmian klimatu. Uczestnicy musieli więc przełożyć poważny problem na obraz, kolor i własną wyobraźnię.

Komisja zwracała uwagę przede wszystkim na trzy elementy: zgodność z tematyką, kreatywność i estetykę wykonania. Jak podkreślono w miejskim komunikacie, prace pokazywały indywidualne spojrzenie na temat i dużą różnorodność pomysłów. Właśnie to sprawiło, że wybór najlepszych nie należał do łatwych.

Laureaci konkursu pokazali różne spojrzenia na klimat i zieleń

Po ocenie wszystkich zgłoszeń przyznano nagrody i wyróżnienie. W gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie kilku oświęcimskich szkół podstawowych:

  • I nagroda – Helena Bogdańska ze Szkoły Podstawowej nr 9
  • II nagroda – Natalia Baka ze Szkoły Podstawowej nr 2
  • III nagroda – Jakub Wilczak ze Szkoły Podstawowej nr 3
  • wyróżnienie – Michalina Szczotkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1

Organizatorzy złożyli gratulacje laureatom i podziękowali wszystkim uczestnikom za czas oraz wysiłek włożony w przygotowanie prac. Termin wręczenia nagród ma zostać ogłoszony później. Dla miasta to nie tylko szkolny konkurs, ale też sygnał, że o klimacie można mówić językiem zrozumiałym dla dzieci – i bardzo trafnie.

na podstawie: Urząd Miasta w Oświęcimiu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Oświęcim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji