Dwaj rowerzyści z Witkowic zatrzymani - jeden miał 1,3 promila alkoholu

FOT. Policja Oświęcim
Oświęcimska drogówka zatrzymała w środę dwóch rowerzystów, którzy jechali po alkoholu przez gminę Kęty. Pierwszy z nich miał 0,48 promila, drugi aż 1,3 promila. Obaj mieszkańcy Witkowic odpowiedzą przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu.
Do pierwszej kontroli doszło 6 maja 2026 roku o godzinie 15.30 w Malcu, na ulicy Kościelnej. Policjanci z oświęcimskiej drogówki przerwali jazdę 60-letniemu mieszkańcowi Witkowic. Badanie wykazało w jego organizmie 0,48 promila alkoholu.
Kilka godzin później, tuż przed godziną 19, funkcjonariusze patrolujący Witkowice zauważyli kolejnego nietrzeźwego rowerzystę na ulicy Beskidzkiej. Tym razem alkomat pokazał 1,3 promila. 56-letni mieszkaniec Witkowic jechał rowerem w stanie nietrzeźwości.
W obu przypadkach policjanci sporządzili wnioski o ukaranie, które trafią do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Jak podaje policja, takie kontrole mają eliminować z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, także rowerzystów, którzy wsiadają na jednoślad po alkoholu.
Za jazdę rowerem po użyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat minimum 1000 złotych. Przy stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila, kara rośnie do 2500 zł mandatu. Jeśli sprawa trafi do sądu i pojawi się zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, możliwa jest grzywna do 5 tys. złotych albo kara aresztu. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
To kolejny sygnał, że rower po alkoholu nie kończy się na policyjnej kontroli. Kończy się mandatem, aktami do sądu i ryzykiem zakazu, który potrafi uderzyć w kierującego mocniej niż sama chwila lekkomyślności.
na podstawie: Policja Oświęcim.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Oświęcim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Bieg w Porębie Wielkiej zatrzyma ruch na kilka ulic na godzinę

Dzieci dostały gry i uśmiech. Burmistrz odwiedził szkoły i przedszkola w Zatorze

Wianki, zioła i lokalna tradycja - Broszkowice szykują świętojański warsztat

Sądowe postanowienie w sprawie I Ns 59/22 trafiło do publicznej wiadomości

Pierwszy transport do Auschwitz. W Oświęcimiu wróciła pamięć, która zobowiązuje

15-latek na hulajnodze bez kasku i blokady - mandat trafił do matki

Na Załawiu będzie zakaz ruchu. Rusza rozbudowa drogi w Babicach

Nowe pieniądze na deszczówkę. Fundusz wyjaśni program Mikroretencja 2026

Strażacy z gminy Zator zyskają nowe szkolenia. Dotacja pokryje połowę kosztów

Mikroretencja 2026 pod lupą. WFOŚiGW odpowie na pytania mieszkańców

Oświęcim zna już nominacje 33. ONL. Tu książki walczą o uwagę

Oświęcim szykuje Noc Kultury - taniec, kino i błękitne warsztaty

Oświęcimski kinowy ogródek wraca pod chmurkę - dwa filmy na początek lata

Dzieci zarzuciły wędki na Tęczaku. Zator połączył zabawę z pomocą
Przydatne dane teleadresowe
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach - kontakt, filie, karta biblioteczna
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeszczach - kontakt, usługi i załatwianie spraw
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmku - kontakt, oferta zajęć i zasady przyjęcia
- Komax w Kętach - kontakt, godziny, awarie i e-BOK
- Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu - kontakt, cennik, rozkład jazdy i bilety
- Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
