Dwaj rowerzyści z Witkowic zatrzymani - jeden miał 1,3 promila alkoholu

FOT. Policja Oświęcim
Oświęcimska drogówka zatrzymała w środę dwóch rowerzystów, którzy jechali po alkoholu przez gminę Kęty. Pierwszy z nich miał 0,48 promila, drugi aż 1,3 promila. Obaj mieszkańcy Witkowic odpowiedzą przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu.
Do pierwszej kontroli doszło 6 maja 2026 roku o godzinie 15.30 w Malcu, na ulicy Kościelnej. Policjanci z oświęcimskiej drogówki przerwali jazdę 60-letniemu mieszkańcowi Witkowic. Badanie wykazało w jego organizmie 0,48 promila alkoholu.
Kilka godzin później, tuż przed godziną 19, funkcjonariusze patrolujący Witkowice zauważyli kolejnego nietrzeźwego rowerzystę na ulicy Beskidzkiej. Tym razem alkomat pokazał 1,3 promila. 56-letni mieszkaniec Witkowic jechał rowerem w stanie nietrzeźwości.
W obu przypadkach policjanci sporządzili wnioski o ukaranie, które trafią do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Jak podaje policja, takie kontrole mają eliminować z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, także rowerzystów, którzy wsiadają na jednoślad po alkoholu.
Za jazdę rowerem po użyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat minimum 1000 złotych. Przy stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila, kara rośnie do 2500 zł mandatu. Jeśli sprawa trafi do sądu i pojawi się zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, możliwa jest grzywna do 5 tys. złotych albo kara aresztu. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
To kolejny sygnał, że rower po alkoholu nie kończy się na policyjnej kontroli. Kończy się mandatem, aktami do sądu i ryzykiem zakazu, który potrafi uderzyć w kierującego mocniej niż sama chwila lekkomyślności.
na podstawie: Policja Oświęcim.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Oświęcim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

W Zaborzu wyróżnili najlepszych uczniów. Finał roku miał wyjątkowy ton

Upał uderza coraz mocniej. Objawy mogą pojawić się szybciej niż się wydaje

Biblioteka w Oświęcimiu zmienia wakacyjny rytm - warto to zapisać

Jak ewoluuje idealna restauracja w Krakowie na Zabłociu w bieżącym roku?

Upał uderza najmocniej po południu. Te objawy trzeba znać

W Borze oddano hołd więźniarkom z Karnej Kompanii Kobiet

Zakaz ruchu na ul. Ruczaj w Porębie Wielkiej. Rusza modernizacja drogi

Jak poradzić sobie z aranżacją małego ogrodu?

Jakie błędy popełniamy kupując pieczywo i która piekarnia w Krakowie to zmieni?

Osiem drużyn i piach nad Sołą. Młode siatkarki walczyły do końca

Dożynkowy maraton w gminie Oświęcim - od Grojca po Brzezinkę

Młodzi sportowcy z gminy Oświęcim odebrali nagrody za wielkie wyniki
Przydatne dane teleadresowe
- Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu - kontakt, cennik, rozkład jazdy i bilety
- Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Osieku - kontakt, godziny, cmentarze, wodociągi
- Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu - kontakt, przychodnie, rejestracja
- Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie - Oddział Terenowy w Oświęcimiu: kontakt i dojazd
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze - świadczenia, formularze i zasady przyznawania pomocy
- Urząd Miasta Oświęcim - kontakt, godziny, wydziały i sprawy do załatwienia
