83. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe, patrona Ziemi Oświęcimskiej
14 sierpnia 2024 roku, w Auschwitz odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbe, franciszkanina, który oddał życie za współwięźnia. Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych, w tym osoby ocalałe z obozu, biskupów oraz przedstawicieli władz lokalnych, którzy wspólnie oddali hołd temu niezwykłemu męczennikowi.

Uroczystości ku czci Maksymiliana Kolbe

W bloku 11, miejscu, gdzie zginął o. Kolbe, odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczyło ponad tysiąc osób. Wśród nich była Zdzisława Włodarczyk, ocalała z Auschwitz, a także biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który powitał zgromadzonych pielgrzymów. Uroczystości przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który podkreślił znaczenie miłości w obliczu zła.

Przesłanie o. Kolbe w obliczu nieludzkości

Kardynał Dziwisz w swoich słowach przywołał postać o. Maksymiliana, mówiąc: - Maksymilian Maria Kolbe, polski kapłan, zakonnik, stanął wobec zła, z którym nie chciał i nie mógł się pogodzić. Tą bronią była miłość. Jego słowa były odbiciem nie tylko historii Kolbe, ale także przestrogi dla współczesnych, aby nigdy nie zapomnieć o tragedii, która miała miejsce w Auschwitz. Arcybiskup Bambergu, Ludwig Schick, również podzielił się refleksjami, mówiąc o niepojętym okrucieństwie tamtych czasów oraz o niezatartej pamięci o człowieczeństwie Maksymiliana.

Życie i męczeństwo o. Maksymiliana Kolbe

Rajmund Kolbe, urodzony 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli, wstąpił do zakonu franciszkanów w 1910 roku. Po ukończeniu studiów w Rzymie i powrocie do Polski w 1919 roku, założył klasztor w Niepokalanowie, gdzie prowadził działalność misyjną, także w Japonii. Aresztowany w 1941 roku, trafił do Auschwitz, gdzie w lipcu tego samego roku, w akcie heroizmu, ofiarował swoje życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Po dwóch tygodniach w celi śmierci, esesmani postanowili zakończyć życie ocalałych więźniów za pomocą zastrzyków fenolu.

Beatyfikacja Maksymiliana Kolbe miała miejsce w 1971 roku, a kanonizację przeprowadził Jan Paweł II w 1982 roku. Jego historia, pełna odwagi i miłości, pozostaje inspiracją dla wielu, przypominając o sile człowieczeństwa nawet w najciemniejszych czasach.


Na podst. Powiat Oświęcimski