Uroczystości 83. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu
W dniu 14 sierpnia 2024 roku odbędą się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, które przyciągną wielu uczestników oraz wprowadzą pewne utrudnienia w ruchu drogowym.

Uroczystości ku czci św. Maksymiliana Kolbego

Św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, zginął w niemieckim obozie Auschwitz, oddając swoje życie w zamian za skazanie na śmierć innego więźnia. Jego heroiczny czyn miłości i poświęcenia na zawsze pozostanie w pamięci wielu ludzi. W związku z rocznicą, o godzinie 10:30 na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbędzie się msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Romana Pindla, w której wezmą udział uczestnicy trzech procesji.

Procesje i ich trasa

Uczestnicy uroczystości rozpoczną swoje marsze o godzinie 8.40. Pierwsza procesja ruszy spod kościoła pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, natomiast druga, organizowana przez Ojców Franciszkanów, odbędzie się z Bramy Śmierci w Brzezince. Trzecia procesja wyruszy z Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Każda z nich ma na celu zjednoczenie się w modlitwie i refleksji nad życiem świętego, a ich uczestnicy spotkają się w jednym miejscu na wspólnej mszy.

Utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z planowanymi wydarzeniami, kierowcy powinni być przygotowani na utrudnienia w ruchu drogowym w godzinach od 8:00 do 10:30. Ulice, na których mogą wystąpić największe problemy, to m.in. Tysiąclecia, Nojego, Pilata, Zaborska, Jagiełły, Królowej Jadwigi, Zatorska, Legionów, Leszczyńska, Jaracza oraz Więźniów Oświęcimia. Dodatkowo, w Brzezince utrudnienia wystąpią na ulicach Ofiar Faszyzmu oraz Męczeństwa Narodów. Kierowcy, którzy chcą uniknąć spóźnienia, powinni rozważyć alternatywne trasy, a wszyscy uczestnicy ruchu drogowego proszeni są o stosowanie się do poleceń policji, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem podczas uroczystości.

Uroczystości te są nie tylko hołdem dla św. Maksymiliana, ale również przypomnieniem o wartościach, które powinny towarzyszyć nam na co dzień. Wspólna modlitwa i refleksja nad historią to doskonała okazja do zatrzymania się w biegu życia i zastanowienia nad tym, co w nim najważniejsze.


Na podst. Urząd Miasta Oświęcim