Noc Muzeów w Oświęcimiu: Teatr, wykłady i niezwykłe zwiedzanie już w sobotę
Już jutro mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wyjątkowej Nocy Muzeów, pełnej fascynujących atrakcji i wydarzeń. W programie przewidziano m.in. wykłady, koncerty, warsztaty oraz możliwość zwiedzania licznych instytucji kulturalnych. Sprawdźcie, co przygotowano dla Was na ten wieczór pełen wrażeń!
  1. Wykład Witolda Vargasa o słowiańskich bóstwach, duchach i demonach
  2. Zwiedzanie tuneli i kaplicy Hallera
  3. Koncert Polskiej Muzyki Filmowej
  4. Warsztaty i pokazy w Muzeum Żydowskim i Synagodze

W Muzeum Zamek odbędzie się wykład Witolda Vargasa, współautora "Bestiariusza słowiańskiego", który przybliży uczestnikom tematy związane z bóstwami, duchami i demonami słowiańskimi. Wydarzenie rozpocznie się 17 maja o godzinie 18:00. Po wykładzie, o godzinie 19:00, zostanie otwarta wystawa "Cholery, choroby czy licha… co nam zostało z pradawnych wierzeń?", prezentująca mityczne stworzenia na podstawie ilustracji Vargasa i Pawła Zycha.

W sobotę, 18 maja, mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzać Zamek, Ratusz oraz tunele. Zwiedzanie Zamku i Ratusza będzie możliwe od godziny 17:00 do 24:00, a tunele będą dostępne w turach co 30 minut od godziny 18:00 do 23:00. W Zamku odbędą się również rodzinne warsztaty "Strachulce z nad Soły" (17:00-20:00), a o godzinie 20:00 Kwartet Blaszany Brass Riders zagra koncert Polskiej Muzyki Filmowej. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w Zamku i Ratuszu.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na otwarcie wystawy stałej o godzinie 17:00. Do godziny 23:30 będzie można wziąć udział w quizie wiedzy na temat ekspozycji stałej, a także w warsztatach wykonywania zdjęć w technice mokrego kolodionu (17:00-21:00). Dla najmłodszych przygotowano warsztaty "Warto pomagać mimo wszystko" (17:00-18:30). O godzinie 21:00 odbędzie się wręczenie nagród dla laureatów konkursu "Tajemnicza kurierka Wanda", a później, o 21:30, 22:15 i 23:00, Teatr Figur z Krakowa zaprezentuje wielkoformatowe pokazy na fasadzie budynku Muzeum.

W Salezjańskim Zakładzie Edukacyjnym będzie można zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, kaplicę św. Jacka oraz podziemia. Dodatkowo, z dachu Zakładu Salezjańskiego będzie można podziwiać panoramę miasta.

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (Siostry Serafitki) zaprasza na zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem od godziny 17:00 do 22:00, a o godzinie 22:00 odbędzie się Nabożeństwo Droga Światła w ogrodzie klasztornym.

Park Hallera z Kaplicą Mauzoleum Rodziny Hallerów w Dworach będzie dostępny do zwiedzania od godziny 17:00 do 20:00. Po zwiedzaniu będzie można rozwiązać krzyżówkę i otrzymać pamiątkowy gadżet.

Muzeum Żydowskie i Synagoga oraz Cafe Bergson przygotowały warsztaty i pokaz tańca "Żydowskie Tango", które odbędą się od godziny 17:00 do 20:00. W tym samym czasie będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych i ogrodniczych dla dzieci. Zwiedzanie Muzeum Żydowskiego oraz Synagogi Chewra Lomdej Misznajot będzie możliwe od godziny 17:00 do 23:30, a gra muzealna "Detektywi historii" z aplikacją Oshpitzin potrwa do godziny 23:00. Wieczór zakończy DJ LIVE SET@CAFE BERGSON: MATT RUDNICKI (Deep | Tech | House | Minimal) od godziny 17:00 do 22:00.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Szczegółowe informacje na temat Nocy Muzeów można znaleźć na stronach instytucji.


Według informacji z: Urząd Miasta w Oświęcimiu