Fakty i mity na temat fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne wyrastają na naszych dachach w bardzo szybkim tempie i nie ma co się dziwić, że skutkuje to także coraz większą ilością mitów na temat odzyskiwania energii ze słońca. Żeby to zmienić, w dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę najpopularniejsze stwierdzenia na temat fotowoltaiki i zastanowimy się, ile jest w nich prawdy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak naprawdę działa instalacja fotowoltaiczna, zapraszamy do czytania!

Czym jest fotowoltaika?

Zanim przejdziemy do kwestii faktów, mitów i półprawd, powiedzmy pokrótce, czym w ogóle jest instalacja fotowoltaiczna. Mówiąc najogólniej, instalacja fotowoltaiczna to zestaw różnych urządzeń, które mogą pomóc nam odzyskać energię pochodzącą z promieni słonecznych. W tym celu korzystają one ze specjalnych krzemowych paneli, w których na skutek padania słońca dochodzi do reakcji chemicznej, podczas której wytwarzany jest prąd elektryczny.

Fotowoltaika jest niezwykle ekologicznym i niedrogim sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej w naturalny sposób. Promienie słoneczne możemy zaliczyć do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. W przeciwieństwie do węgla, ropy, czy gazu, ich używanie jest niemal nieograniczone.

Fotowoltaika – fakty i mity

Wraz ze wzrostem popularności paneli słonecznych, rośnie także liczba nieprawdziwych informacji na ich temat. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

W Polsce nie ma warunków do instalacji fotowoltaiki – MIT

Klimatowi w naszym kraju wiele brakuje do klimatu naturalnego i w trakcie roku więcej mamy chłodniejszych miesięcy, niż tych gorących. To oczywiście prawda, jednak nie ma to zbyt dużego przełożenia na opłacalność fotowoltaiki. Musimy pamiętać, że słońce towarzyszy nam każdego dnia, nawet jeśli jest przykryte grubą warstwą chmur. Fotowoltaika potrafi właściwie wykorzystać nawet niewielką ilość promieni słonecznych, które padną na jej ogniwa.

Fotowoltaika nie działa w nocy – PRAWDA

W kontekście poprzedniego mitu warto przyjrzeć się jednak innemu aspektowi instalacji fotowoltaicznych w naszych warunkach, mianowicie długiej nocy. Panele słoneczne nie działają bez słońca i chociaż będą w stanie pracować nawet podczas mroźnych miesięcy, ich wydajność może być nieco niższa, ze względu na krótszy dzień.

Fotowoltaika jest droga – MIT

Chociaż zakup fotowoltaiki może być kosztowny, absolutnie nie możemy powiedzieć, że fotowoltaika jest droga. Zakup instalacji fotowoltaicznej powinno się rozważać w kategoriach inwestycji, która zwróci się dopiero po jakimś czasie. Co więcej – w tym momencie fotowoltaika jest jeszcze bardziej opłacalna, ze względu na rozmaite dofinansowania i dotacje, które przysługują każdej osobie, zainteresowanej fotowoltaiką.

Fotowoltaika źle wpływa na zdrowie – MIT

Wśród różnych mitów na temat fotowoltaiki, najbardziej krzywdzącym jest ten, który mówi, że fotowoltaika niekorzystnie wpływa na zdrowie domowników. Oczywiście jest to mit, co więcej fotowoltaika może pozytywnie wpłynąć na ogólne warunki zdrowotne w naszej okolicy – pozwala na bezemisyjną produkcję prądu, czego nie można powiedzieć o węglu, czy innych konwencjonalnych źródłach energetycznych.