5 powodów, dla których warto zamieszkać w Krakowie

Dawna stolica wciąż cieszy się ogromną popularnością! To drugie miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Na terenie Krakowa wciąż powstaje mnóstwo inwestycji mieszkaniowych, a chętnych do ich nabycia nie brakuje. Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać w Krakowie.

Miasto bogate w zabytki

Kraków może się pochwalić bogactwem zabytków. W wielu dzielnicach znajdują się ciekawe obiekty o ogromnej wartości historycznej. Najpopularniejsze to oczywiście obszar zabytkowego Starego Miasta, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To właśnie tam znajduje się słynny Kościół Mariacki, a także Sukiennice i Wawel. W Krakowie można jednak znaleźć znacznie więcej interesujących obiektów. Ciekawym miejscem na spacery jest z pewnością dzielnica Kazimierz. Znajduje się tam mnóstwo urokliwych uliczek i placów, a także zabytkowe synagogi. W Krakowie znajduje się też kilka kopców, najbardziej znany to oczywiście Kopiec Kościuszki.

Edukacja na najwyższym poziomie

Dawna stolica Polski nadal jest największym akademickim ośrodkiem w Polsce. To tutaj powstała pierwsza uczelnia w naszym kraju. W Krakowie studiowało również wiele wybitnych osób. Na przestrzeni lat nic się nie zmieniło i poziom edukacji w tym mieście nadal jest na najwyższym poziomie. Na 23 krakowskich uczelniach studiuje ponad 200 tysięcy studentów. Wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja szybko się nie zmieni. Krakowskie uczelnie charakteryzuje wysoki standard nauczania, a miasto jest bardzo przyjazne studentom. W efekcie na studia przybywa mnóstwo osób z całego świata, a tym samym wzrasta zainteresowanie nieruchomościami na sprzedaż w Krakowie.

Miasto sprzyjające rozwojowi biznesu

Biznesowa strona Krakowa często pozostaje w cieniu, ponieważ większość osób skupia się na urokliwych miejscach i słynnych zabytkach. Jednak warto pamiętać, że miasto ma również dobrze rozwiniętą infrastrukturę biznesową, a poziom bezrobocia wynosi tylko 5%. Absolwenci krakowskich uczelni doceniają ogromne możliwości rozwoju zawodowego. W 2012 roku Kraków znalazł się na liście 120 miast świata najbardziej atrakcyjnych pod kątem konkurencyjności biznesowej.

Ośrodek kulturalny w Europie

W Krakowie świetnie będą się czuć osoby, które interesuje sztuka oraz kultura. W mieście oprócz zabytków znajduje się też wiele galerii, muzeów, teatrów oraz kin. Warto też wspomnieć, że to właśnie w krakowskiej galerii znajduje się jedno z dzieł Leonarda da Vinci, czyli „Dama z gronostajem”. W tym mieście odbywa się też wiele wydarzeń kulturalnych. Najpopularniejsze z nich to Live Music Festiwal, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Kultury Żydowskiej, czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki. To sprawiło, że 2000 roku Kraków zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Miasto, które nigdy nie śpi

Osoby, które uwielbiają nocny styl życia, również pokochają Kraków. W mieście znajduje się mnóstwo restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych otwartych do późnych godzin nocnych. Oczywiście najwięcej z nich znajduje się w obrębie Starego Miasta jak chociażby słynna Piwnica pod Baranami. W sezonie letnim nie brakuje również miejsc, w których można usiąść wieczorem w plenerze lub restauracyjnym ogródku.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl