Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Jak działa regeneracja sportowca po treningu?

Krótkoterminowy program treningowy może nie wystarczyć, aby pobudzić organizm do pełnej regeneracji. Niektórzy eksperci uważają, że sportowcy powinni trenować bardziej konsekwentnie i przez dłuższy czas, aby osiągnąć maksymalną regenerację. Sportowcy muszą wziąć pod uwagę, że był czas przed rozpoczęciem treningu i ostatecznie będą musieli do niego wrócić. Jeśli sportowiec nigdy wcześniej nie był aktywny, organizm może nie być w stanie przystosować się tak szybko, jak sportowiec z wcześniejszą aktywnością fizyczną.

Regeneracja sportowców - dlaczego jest tak ważna

Sportowcy regenerują się, aby chronić swoje ciała przed zagrożeniami. Przy takiej ilości treningu, jaką wykonują sportowcy, często unikają regeneracji, ponieważ zajmuje to zbyt dużo czasu. Chociaż sportowcy nie regenerują się zbytnio, nadal dbają o swoje ciało, spożywając zdrową żywność, korzystając z jacuzzi i stosując wystarczająco dużo snu.

Ludzie zawsze byli ciekawi, co dzieje się w ciele, kiedy śpimy - co dzieje się w tym okresie odpoczynku. Okazuje się, że w tym czasie nasz organizm regeneruje się – tak bardzo, że zajęłoby nam to miesiące bez snu. Wygląda na to, że organizm ludzki jest w stanie samoistnie się regenerować w tym tempie bez żadnej pomocy, ale naukowcy wciąż nie są pewni, jak dokładnie to działa i dlaczego ludzie w ogóle potrzebują snu.

Intensywność treningów zależy od tego, jakiego rodzaju regeneracji sportowiec potrzebuje po treningu: szybkiego czy długotrwałego gojenia. Regeneracja po treningu jest ważna dla każdego, kto ma napięty harmonogram. Nie jest łatwo wejść na siłownię trzy razy w tygodniu, a potem znaleźć dodatkowy czas na odpoczynek i odpowiednie zadbanie o ciało i mięśnie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybką regenerację jest skuteczna rutyna po treningu, która można wspomóc urządzeniami regenerującymi jak maty akupresyjne. Chociaż możesz ulec pokusie, aby pominąć czas na regenerację po długim dniu, korzyści płynące z regeneracji po treningu są zbyt duże, aby je pominąć. Ćwiczenia aerobowe zwiększają przepływ krwi i dostarczają więcej tlenu i składników odżywczych do mięśni, jednocześnie wzmacniając kości i zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Porady żywieniowe, jak zwalczać bóle mięśni i urazy po intensywnym treningu

Najlepszym sposobem na odzyskanie sił po intensywnych treningach jest dobre odżywianie. Spróbuj wprowadzić swoje elektrolity, wypijając dwie szklanki wody do śniadania, jedną szklankę do każdego posiłku i więcej, jeśli się spocisz. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość białka w swojej diecie.

Niektórzy ludzie uciekają się do wizyty w lokalnej aptece po środki przeciwbólowe na mięśnie, które nie zawsze są najlepszą opcją. Bardziej holistycznym podejściem byłoby przyjmowanie elektrycznych żeli elektrycznych z magnezem i potasem, a także pokarmów bogatych w magnez, takich jak banany, awokado, szpinak i migdały.

Podczas treningu organizm pochłania tlen i składniki odżywcze z krwiobiegu, aby nakarmić mięśnie. Ale czasami mięśnie mogą być zmuszone do samodzielnego jedzenia po intensywnym wysiłku fizycznym. Ten proces rozpadu białek mięśniowych nazywany jest katabolizmem białek netto. Aby temu zaradzić, dietetycy zalecają spożywanie pokarmów bogatych w białko w okresach rekonwalescencji. Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który może zapewnić wzrost i naprawę mięśni, a także wspierać funkcje odpornościowe i zdrowie tkanek.