Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Widok z lotu ptaka na były niemiecki nazistowski obóz zagłady Birkenau.

Od najbliższego poniedziałku, 14 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie dostępne dla odwiedzających przez siedem dni w tygodniu.

Jednakże ze względu na zaplanowane 14 czerwca uroczystości 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, zwiedzanie Miejsca Pamięci będzie możliwe tego dnia od godziny 14.

Ograniczenie dni otwarcia traktowaliśmy jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe związane z sytuacją wywołaną pandemią. W ostatnich tygodniach liczba odwiedzających w weekendy zdecydowanie wzrosła. Dlatego też wracamy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii.

Wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie Kart Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie.

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Ograniczona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie.

Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. Mierzona będzie również temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający Muzeum.

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz).