1 maja, w Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy wicestarosta Paweł Kobielusz oddał hołd tym wszystkim, którzy z narażeniem zdrowia i życia walczyli o godne warunki pracy i płacy.

Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 r. jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.

W Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy wicestarosta Paweł Kobielusz złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli w miejscu zwyczajowo przyjętym do celebrowania rocznic ważnych wydarzeń, świąt państwowych i międzynarodowych.

Choć obecna sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilna, a bezrobocie w oficjalnych statystykach jest relatywnie umiarkowane, przedłużająca się pandemia koronawirusa może zmienić ten trend na niekorzyść zatrudnionych.

Fot. WR i JH