Być może nawet do końca tego roku mogą obowiązywać ograniczenia w tonażu pojazdów dopuszczonych do poruszania się po Moście Galicyjskim w Chełmku. Kierowcy ciężarówek o masie ponad 20 t muszą korzystać z objazdów.

Jak już informowaliśmy, w związku z uszkodzeniem na skutek pożaru Mostu Galicyjskiego na Przemszy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 780, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wprowadził czasowy zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej 20 t.

Dla tych pojazdów wyznaczono objazd przez Libiąż (DW 933), dalej drogą powiatową do Oświęcimia, następnie DK44 w kierunku Bierunia oraz DW 934 do Chełmu Śląskiego – informuje chełmecki magistrat, dodając że przewidywany czas tego ograniczenia może obowiązywać do końca bieżącego roku.

***

Przebudowa mostu oraz drogi wojewódzkiej nr 780 łączącej Małopolskę ze Śląskiem kosztowała około 10 mln zł. Inwestycję oficjalnie oddano do użytku w połowie 2014 roku.

Most Galicyjski łączący Chełmek i Chełm Śląski to jedno przęsło o długości 65,4 m i szerokości 16,70 m. Ustrój nośny stanowi konstrukcja trójbelkowa, żelbetowa, sprężona, wzmocniona łukiem o stałym przekroju, położonym w pasie rozdziału drogi. Inwestycja pozwoliła na podniesienie nośności mostu do 50 t oraz dostosowanie szerokości obiektu i dróg dojazdowych do obecnych wymagań.

Inwestycja była sfinansowana przez Województwo Małopolskie, Powiat Oświęcimski oraz Gminę Chełmek w ramach zadania “Przebudowa obiektu mostowego w ciągu DW 780 w m. Chełmek”.

Za realizację zadania odpowiedzialny był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

(Źródło: UM Chełmek, materiały archiwalne Powiatu Oświęcimskiego)