Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji domowej

Wobec rosnącej popularności instalacji klimatyzacyjnych w naszym kraju, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest regularny serwis tej technologii. Dbanie o jej czystość gwarantuje bezpieczne dla naszego zdrowia korzystanie z tego typu luksusów. Jednym z głównym problemów pojawiających się w naszym klimatyzatorze jest zdecydowanie zagrzybianie. Jak sobie z tym poradzić w warunkach domowych? Czy niezbędny jest tutaj odpowiedni specjalista?

Domowe czyszczenie klimatyzacji

Systematyczne czyszczenie instalacji klimatyzacyjnej to podstawa dla prawidłowego jej funkcjonowania. Ciągłą wymiana powietrza powoduje zbieranie się zanieczyszczeń w wymienniku ciepła. Zbierający się osad powoduje spadek wydajności urządzenia. Sprzęt zaczyna pracować głośniej i nagrzewa się. W końcu dochodzi do trwałego uszkodzenia instalacji. Aby temu zapobiec warto systematycznie czyścić swoje urządzenie.

W klimatyzatorze najważniejszą są filtry, które oczyszczają powietrze. Należy je w sposób delikatny wyciągnąć z urządzenia i następnie delikatnie umyć z pomocą odpowiednich środków chemicznych. Podobnie postępujemy z tacą zbierającą skropliny. Oczywiści środki chemiczne należy stosować według zaleceń i przeznaczenia. Koniecznie sprawdź czy środek nie jest szkodliwy dla dzieci! Warto również zadbać o czystość samego pomieszczenia, które aktualnie jest klimatyzowane. Chodzi tutaj głównie o podłogę, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i roztoczy.

Odgrzybianie klimatyzacji

Samo czyszczenie nie zawsze jednak wystarczy. Raz na jakiś czas warto dokładnie zdezynfekować urządzenie. Wraz z czasem w urządzeniu powstaje nadmierna wilgoć, która prowadzi do rozwoju alergenów – źle wpływających na nasze zdrowie. Takie warunki sprzyjają również pojawianiu się grzybni. Wydziela się charakterystyczny zapach, przez co łatwo to rozpoznać. Jak temu zaradzić? Sposobów na pewno jest kilka. Dobrym rozwiązaniem będzie metoda piankowa lub użycie chemicznego preparatu w aerozolu. Wymienionymi preparatami pryska się wnętrze klimatyzacji. Po takim zabiegu pomieszczenie wymaga dokładnego przewietrzenia. Nie wolno takich zabiegów przeprowadzać przy włączonej klimatyzacji! Tak czy owak, warto przemyśleć zlecenie tego profesjonalnemu serwisowi klimatyzacji w Poznaniu.

Poza wymienionymi istnieje jeszcze metoda ozonowania. Jest to niezwykle skuteczne, ale jednocześnie drogie rozwiązanie, którego podejmują się tylko profesjonalne firmy. Poza tym możemy również zdecydować się na metodę ultradźwiękową. Tutaj para wytworzona przez specjalną reakcję dociera do wszystkich zakamarków urządzenia – skutecznie zabijając wszelkie zarazki.

Jak widać, utrzymanie urządzenia klimatyzacyjnego w odpowiedniej czystości jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Istnieje kilka dostępnych metod jak i cała masa dobrych preparatów czyszczących. Jeżeli jednak nie mamy czasu na regularny serwis – warto wynająć do tego odpowiednich specjalistów!