Oświęcim. Policjanci rozliczyli trzech dealerów narkotykowych ze Śląska

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu przedstawieniem blisko 300 zarzutów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakończyli postępowanie wobec trzech mieszkańców województwa śląskiego. Mężczyźni są podejrzani o posiadanie oraz udzielanie środków odurzających.

Sprawa swój początek miała w piątek 25 stycznia 2019 r. Policjanci z oświęcimskiej drogówki pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Oświęcimia. Tuż po godzinie 15.00 na ulicy Dąbrowskiego do kontroli drogowej zatrzymali samochód marki VW Golf. Kiedy kierujący uchylił szybę funkcjonariusze od razu wyczuli wydobywającą się woń marihuany z wnętrza pojazdu. Zachowanie kierowcy również sugerowało, że może on znajdować się pod wpływem narkotyków. Policjanci przeszukali 24 – letniego mieszkańca Śląska oraz pojazd którym kierował i ujawnili woreczek foliowy z zawartością marihuany. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany. Aby ustalić czy kierował samochodem będąc pod wpływem środka odurzającego do badań została mu pobrana krew.

Następnie sprawę przejęli policjanci Wydziału Kryminalnego. Zebrali oni dowody świadczące o tym, że 24 – latek miał związek z kilkudziesięcioma przypadkami udzielania środków odurzających innym osobom. Ponadto funkcjonariusze natrafili również na wątek, który skierował ich do dwóch innych mieszkańców województwa śląskiego 21 i 22 – letniego także zajmujących się przestępczym narkotykowym procederem na terenie kilku śląskich miast.

Łącznie trzem współpracującym ze sobą dealerom narkotykowym udowodniono popełnienie blisko 300 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w tym głównie rozprowadzania środków odurzających oraz trzy dotyczące ich posiadania. Dodatkowo badania toksykologiczne krwi 24 – letniego kierowcy potwierdziły, że w chwili zatrzymania prowadził on pojazd będąc pod wpływem środka odurzającego, w związku z tym został mu przedstawiony zarzut kierowania pojazdem pod wpływem środka odurzającego.

Za kierowanie pojazdem pod wpływem środka odurzającego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich rozprowadzanie nawet do 10 lat pozbawienia wolności.