Internet pozwala nam na coraz więcej aktywności. Nie jesteśmy już tak bierni w odbiorze zamieszczanych w nim treści. Nie tylko czytamy internetowe portale, nie tylko oglądamy publikowane w sieci filmy czy słuchamy nagrań. Coraz więcej przez Internet możemy załatwić – w urzędzie, w banku, w firmie. Ale czy taki sposób załatwiania spraw jest bezpieczny? Internet z pewnością naraża nas na wiele zagrożeń. Sprawdź, jak ich uniknąć.

 

Bezpieczny Internet – proste zasady

Jest kilka prostych zasad, które pomogą ci w zapewnieniu sobie minimum bezpieczeństwa w Internecie. Ponieważ wiele osób z niego korzysta, oszuści często liczą na najbardziej naiwnych użytkowników i wiele pułapek wygląda bardzo podobnie. Dlatego jeśli dostajesz wiadomość e-mail od nieznanego nadawcy, nie jesteś pewien, czego dotyczy treść, a do wiadomości dodany jest załącznik – nie otwieraj go. Załącznik może być niebezpiecznym programem, który po otwarciu zainfekuje twój komputer. Inne pliki też należy brać z pewnych źródeł – gry czy programy zamieszczone na podejrzanych, pirackich stronach wcale nie muszą być tym, za co się podają.

 

Bezpieczny Internet to proces

Bezpieczny Internet nie jest czymś, co możemy raz osiągnąć, instalując np. program antywirusowy. Ciągle pojawiają się nowe zagrożenia i trzeba im na bieżąco przeciwdziałać. Dlatego należy zawsze aktualizować system, oprogramowanie i przeglądarkę internetową. Hakerzy wciąż szukają dziur w zabezpieczeniach systemu i oprogramowania, a producenci próbują utrudnić im zadanie, publikując tak zwane łatki, które przy aktualizacji oprogramowania zwiększają bezpieczeństwo jego użytkowania. Podobnie częstej aktualizacji wymaga program antywirusowy.

 

Bezpieczny Internet to znane połączenia

Internet mobilny to świetna rzecz, pozwala na wygodne łączenie się z sieciami Wi-Fi. Ale siedzi tego typu niekoniecznie są bezpieczne. Jeśli korzystasz z własnej sieci – nie musisz się obawiać. Tak samo, jeśli to sieć firmowa albo domowa sieć znajomego. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy korzystasz z otwartej, darmowej, publicznej sieci Wi-Fi. Czy wiesz, kto jest jej dostawcą? Czy masz tego pewność? To, że ktoś nazwał sieć tak, jak nazywa się pobliska restauracja, wcale nie gwarantuje, że jest to sieć tejże restauracji. A jeśli skusisz się na darmowe połączenie, może cię ono sporo kosztować.

 

Bezpieczny Internet zależy też od ciebie

Możesz samodzielnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Internecie. Wystarczy nie podawać swoich danych, takich jak PESEL czy numer konta. Innych danych (imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu) lepiej nie podawać publicznie. Podawanie ich przy zakupach w znanych sklepach internetowych jest zwykle bezpieczne, ale nie ma potrzeby dzielenia się nimi z całym cyfrowym światem. Przecież nie chcesz, by ktoś skradł ci tożsamość.