Chcąc w pełni czerpać radość z oferty basenów termalnych w Zakopanem ale i w innych miejscach, warto wiedzieć jak się należycie przygotować. Mimo, że zestaw potrzebnych rzeczy jest prawie identyczny jak w wypadku wyjścia na basen, nie zaszkodzi wspomnieć o niektórych rzeczach. W końcu najczęściej zapomina się o kwestiach, które z pozoru wydają się nam najbardziej oczywiste.

Co z osobami chorymi?

Decydując się na baseny termalne w Zakopanem http://www.termyuniejow.pl/pl/baseny-termalne-zakopane, na Słowacji czy gdziekolwiek, warto wiedzieć, że pewna liczba określonych schorzeń może wykluczać ze skorzystania z basenów. Wszystkie tego typu obiekty zazwyczaj mają na swoich stronach internetowych zamieszczone regulaminy, które poruszają te kwestie. Skorzystać nie mogą osoby cierpiące na zakaźne wysypki skórne, posiadające otwarte rany, każdy kto jest pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Mimo wszechobecnego przeświadczenia o właściwościach zdrowotnych siarkowych wód, należy być świadomym, że istnieje lista przeciwwskazań przed skorzystaniem z nich. Z pewnością na kąpiel w basenie termalnym nie powinny się decydować osoby cierpiące na choroby nowotworowe, na gruźlicę, ze znacznym stopniem niewydolności krążenia, ze stanami podgorączkowymi, jaskrą i wyraźnym obniżeniem odporności organizmu. Osoby w podeszłym wieku powinny przed skorzystaniem z basenów skonsultować się z lekarzem.

Regulaminy prawie wszystkich ośrodków poruszają kwestię kobiet w ciąży. Najczęściej te korzystają z usług kompleksów na własną odpowiedzialność. Niektóre zabiegi SPA, mogą w takim wypadku zagrażać zdrowiu kobiety.

Z saun nie powinny korzystać osoby cierpiące na choroby tarczycy, serca, klaustrofobię, nadciśnienie, epilepsję, reumatyzm, nowotwory, astmę, z infekcjami i gorączką. Zaniechać powinny także kobiety w czasie menstruacji i będące w ciąży.

Jak należycie przygotować się na wyjazd do term

Zapominamy o oczywistościach

Istnieją rzeczy, które są wręcz niezbędne udając się do term lub na basen. Takie rzeczy to oczywiste pozycje, które warto spakować już na samym początku. Są to rzecz jasna klapki, stroje kąpielowe oraz czepki, chociaż te nie są wszędzie obowiązkowe.

Na ogół nie ma przeciwwskazania do zażywania relaksu w termach w soczewkach lub okularach, niemniej jednak nie jest to rekomendowane. Zazwyczaj osoby decydują się na to, na własną odpowiedzialność.

Porusza wiele kwestii i budzi szereg wątpliwości – temat korzystania z saun. Jednym z najpowszechniejszych dylematów jest to, czy z sauny powinno korzystać się w okryciu, czy też nago. Chociaż przeciwnicy nagości nie będą zadowoleni z tego faktu – użytkowanie sauny nago jest zdrowsze. Siedząc w saunie w kostiumie narażamy swoje ciała na bolesne poparzenia. W wypadku indywidualnych problemów z nagością, zamiast zakładać stój, lepiej zakryć się ręcznikiem.

Korzystając z sauny suchej trzeba ze sobą zabrać ręcznik. Bynajmniej nie po to by się nim zakryć, a żeby usiąść na nim i położyć stopy. Ze względu na dużą wilgotność, w saunie parowej ręcznik jest niepotrzebny.

Niektóre sauny posiadają wyznaczoną tzw. „strefę nagości”. Osoby przebywające w strefach nagości, zobowiązane są do nieposiadania strojów kąpielowych i innych okryć. Dodatkowo powinny liczyć się z tym, że wszyscy inni korzystający ze strefy, również będą nadzy lub ubrani niekompletnie.

Nie zaleca się wchodzenia do sauny na czczo. W następstwie wzmożonego wysiłku fizycznego, a także spożycia obfitego posiłku – również nie jest to wskazane.