Względy estetyczne i wysoki poziom wygody korzystania to jedne z wielu zalet, którymi charakteryzują się odwodnienia prysznicowe. Jest to świetnie rozwiązanie jeżeli wnętrze naszej łazienki jest nowoczesne, ale też kiedy zależy nam na bezpieczeństwie dla niepełnosprawnych i osób starszych.

Odpływy liniowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Mają bardzo szerokie zastosowanie chociażby w hotelach, na basenach, klubach fitnessowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Wszystko to dzięki dużej funkcjonalności odwodnień prysznicowych, które produkowane są ze stali nierdzewnej, bardzo wysokiej jakości.

Jak podejść do wyboru odwodnienia prysznicowego?

Bardzo ważne jest rozeznanie się w wymiarach swojej kabiny. Zazwyczaj zaleca się wybór krótszego odpływu niż, szerokość kabiny jaką posiadamy. Odwodnienie powinno mieć o około dziesięć centymetrów mniej od wspomnianej szerokości kabiny. Warto rozejrzeć się za producentem, który w swojej ofercie ma duży wybór tego typu produktów, bądź jest w stanie wykonać dla nas odpływ na wymiar.

Wysokość zabudowy odpływu

Decydując się na instalację odwodnienia prysznicowego liniowego, koniecznością jest przyjrzenie się wysokości montażowej, jak i głębokości naszej posadzki. Warto też mieć na względzie to, jakie odległości dzielą kanał i kanalizacyjną rurę. Należy też uwzględnić spadek na rurkach łączących. Przy zabudowach o niższych głębokościach, opłaca się korzystać ze specjalnych odpływów o mniejszych wysokościach.

Istotne kwestie podczas montażu odwodnienia prysznicowego

Istnieje szereg ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas instalacji odpływu. Warto nie zlekceważyć żadnego z nich, aby mieć pewność, że cały system będzie funkcjonował jak należy i będzie nam służył przez długie lata. Jeżeli nie czujemy się mocni w tego typu pracach, pomyślmy o skorzystaniu z usług fachowca.

Szczególna uwaga na miejsca narażone na wilgoć – dokładne uszczelnienie

Nie da się ukryć, że na gromadzenie się wody w kabinach prysznicowych, wyjątkowo narażone są ich narożniki. Wszyscy producenci odwodnień prysznicowych zalecają, aby dołożyć wszelkich starań by miejsca te, były dokładnie uszczelnione. Warto skorzystać ze specjalnych, gotowych taśm uszczelniających, które świetnie sprawdzą się właśnie w tych miejscach. Dodatkowo, można też wykorzystać profilowane narożniki – są one wyprodukowane z materiałów, które przejawiają wysoką odporność na wilgoć.

Uszczelniona posadzka

Istotne jest też, aby przed ułożeniem kafli zastosować specjalną, płynną hydroizolację. Ma to zapobiec przedostawaniu się wszelkiej wilgoci na posadzkę. Klasyczne zastosowanie fugi może w tym wypadku nie być najlepszym rozwiązaniem. Charakteryzuje się ona tym, że po pewnym czasie może popękać, a przez szczeliny na podłogę może przedostawać się woda. Stąd też zaleca się jednak wykonywanie hydroizolacji. Jest ona bardzo prosta w użytku, wystarczy przed ułożeniem kafli nałożyć jej cienką warstwę na posadzkę i pozostawić do wyschnięcia.

Uzyskanie odpowiedniego spadku w kierunku odpływu

Nie mniej ważną sprawą jest uwzględnienie odpowiedniego spadku w kierunku odwodnienia prysznicowego. Należy się tym zająć zaraz po montażu kanału odpływowego, podczas układania płytek podłogowych. Co istotne, spadkiem musi być objęty całkowity obszar naszej kabiny prysznicowej. Około jeden centymetr na metr – tyle powinien wynosić zalecany, minimalny spadek przy zainstalowanym odpływie prysznicowym.

odpowiednie odwodnienie prysznicowe w łazience