W dniach 26 i 27 września zostanie zaprezentowana mieszkańcom Oświęcimia Wystawa Multimedialna poświęcona Setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę, zlokalizowaną na parkingu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2. ul. Bema 4, będzie można zwiedzać w środę od 12.00 – 18.00, w czwartek od 10.00 – 16.00. Wstęp wolny.

Mobilne Muzeum Multimedialne przygotowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji 
Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

– Urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej. Zapraszam do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni – mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Dzięki ekranom dotykowym każdy zwiedzający może samodzielnie obierać kierunek i zakres zwiedzania ekspozycji. Tematyka wystawy to przede wszystkim okres II Rzeczypospolitej, czas odbudowy struktur i potencjału gospodarczego, społecznego, kulturalnego Państwa. To także prezentacja wybitnych Polaków, którzy osiągnęli sukces i uznanie w świecie i ich wynalazki. Urządzenia holograficzne prezentują trójwymiarowe obrazy symboli tożsamości narodowej i przedmioty sztuki użytkowej powstałe w czasach II RP. Każdy może wykonać samodzielnie pamiątkę z wystawy wykonując odcisk pieczęci z wizerunkiem 5 prezentowanych Orłów Białych z różnych epok, w tym obowiązującego wzoru godła. Ponadto odwiedzający mają możliwość wykonania zdjęcia z 6 Ojcami Niepodległości w foto budce i wysłanie go na własny adres e-mail, uczestniczyć w rozgrywce plenerowej gry planszowej „Dumni z Niepodległej – poznaj II RP” oraz złożyć swój podpis w okolicznościowej Księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości. Zwiedzanie wystawy jest nieodpłatne.

– Zwiedzanie może stanowić multimedialne i interaktywne wprowadzenie do lekcji wychowania obywatelskiego, historii, języka polskiego lub sztuki czy rozmaitych zajęć z edukacji uzupełniającej. Multimedialny przekaz wystawy inspiruje też do późniejszego zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu ważnych wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości – dodaje starosta.