Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

 Umowa na budowę parkingu wielopoziomowego typu Park and Ride pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim a miastem została podpisana pod koniec ubiegłego roku. Miasto Oświęcim na ten projekt pozyskało 14,3 mln zł pieniędzy unijnych, które stanowią 85. proc. kosztów przedsięwzięcia. Według planu inwestycja rozpocznie się w lutym rozbiórką byłego hotelu „Glob” w rejonie dworca PKP. W połowie roku ruszy budowa czterokondygnacyjnego parkingu. Nowy obiekt gotowy będzie pod koniec 2019 roku. Jak podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przedsięwzięcie wpisuje się w plany PKP związane z przebudową dworca kolejowego w Oświęcimiu i modernizacjami linii kolejowej w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic.

 

Park and Ride pełnić będzie funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic - Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego. Inwestycja będzie wiązała się nie tylko z wyburzeniem byłego hotelu „Glob”, ale też przebudową ul. Powstańców Śląskich. Nowoczesny i funkcjonalny parking będzie posiadał cztery kondygnacje z ciekawą elewacją, gdzie powstaną stanowiska postojowe dla 300 samochodów, miejsca dla rowerów, skuterów i motocykli. 

 Na parkingu będzie obowiązywała komunikacja w układzie „split levels”, z jednokierunkowym ruchem pojazdów i systemem dwóch podwójnych pochylni, do jazdy w górę i do jazdy w dół. Na parterze będą miejsca na samochody osób niepełnosprawnych, rowery a także do ładowania samochodów elektrycznych. Przewidziano toalety, pomieszczenia obsługi parkingu wraz z częścią socjalną i sanitarną oraz pomieszczenia techniczne. Wjazd na parking będzie od ul. Powstańców Śląskich, poprzez dwa nowe zjazdy. Dodatkowo zmieniona zostanie organizacja ruchu. Wydzielone zostaną 3 pasy ruchu,w tym pas do lewoskrętu na parking Park and Ride i PKP oraz wybudowane zostaną wysepki. Przebudowy wymagać będzie również zjazd na teren parkingu dworca kolejowego. Wyjazd z parkingu Park and Ride i PKP stanowić będzie jedynie prawoskręt, a pobliskie rondo umożliwiać będzie zawrócenie. 
 

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.