Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

 Drużyna hokeja na lodzie Unia Oświęcim otrzymała dofinansowanie z budżetu miasta. Podpisanie umowy na promocję Oświęcimia w trwających rozgrywkach ligowych odbyło się wczoraj w Urzędzie Miasta. Dokument podpisali: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i prezes spółki Oświęcimski Sport Paweł Kram w obecności prezesa TH Unia Oświęcim Bożeny Fraś i skarbnika miasta Beaty Chachuły. Dotacja do końca obecnych rozgrywek wynosi 550 tys. zł. Rolą spółki będzie kreowanie pozytywnego wizerunku Oświęcimia w mediach jako miasta stwarzającego warunki do rozwoju i upowszechniania sportu. Hokeiści promują Oświęcim podczas meczów rozgrywek ekstraligowych, a herb miasta będzie między innymi na koszulkach zawodników, banerach reklamowych i materiałach promocyjnych oraz stronie internetowej i portalach społecznościowych. – Decyzja podjęta przed przeszło dwoma laty o utworzeniu wspólnie przez miasto i stowarzyszenie sportowej spółki uratowała oświęcimski hokej. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić Oświęcim bez hokeja, który jest marką naszego miasta – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Awans do play off to plan biało-niebieskich na najbliższe miesiące. Unia Oświęcim w miniony weekend odniosła dwa znaczące zwycięstwa pokonując MH Automatykę Gdańsk 3:2, a w Derbach Małopolski Comarch Cracovię 3:2. – Naszym celem jest wejście do pierwszej szóstki po fazie zasadniczej sezonu, co premiuje do występu w play off bez gry w barażach – zdradza plany drużyny Paweł Kram, prezes spółki Oświęcimski Sport. – Jest to możliwe zwłaszcza po ostatnich wygranych drużyny. Mamy teraz dwa ciężkie mecze, a do zakończenia rundy jest dziesięć spotkań, więc wszystko jeszcze przed nami – dodaje.

Drużyna hokeja na lodzie została utworzona w 1958. Na początku mecze rozgrywała na naturalnym lodowisku. W 1964 roku podjęto decyzję o budowie sztucznego lodowiska, dzięki temu hokeiści zaczęli odnosić pierwsze sukcesy. W 1972 roku po raz pierwszy uzyskali awans do pierwszej ligi, a następnie przez kolejne lata balansowali między pierwszą a drugą ligą. Drużyna tytuł mistrza Polski zdobyła w latach: 1992, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004. Wicemistrzem była w latach: 1991, 1993,1994,1995,1996,1997, 2005. A brązowe medale zdobyli w 2011 i 2012 roku.