Zabytkowy XIX -wieczny dawny ratusz przy Rynku Głównym 2, w którym urzędował burmistrz Roman Mayzel został niedawno odnowiony i przygotowany pod przyszłe funkcje wystawiennicze. Muzeum Zamek zaprezentuje w nim historię od najdawniejszych czasów aż do współczesności. Planowany termin otwarcia to druga połowa lipca. Obok ciekawej prezentacji historycznej będzie tu również Punkt Informacji Turystycznej. – Przedwojenny ratusz to bardzo ważne miejsce z punktu widzenia historii Oświęcimia. Budynek nierozerwalnie łączy się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i burmistrzem Romanem Mayzlem, który urzędował w tym miejscu przeszło 26 lat – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Wystawa poruszy wiele ważnych wątków związanych z tym budynkiem, jak również historią naszego miasta. Jej interaktywna i atrakcyjna forma zachęci do zwiedzania zarówno mieszkańców, jak i turystów – dodaje.

Zagospodarowaniem pomieszczeń i przygotowaniem prezentacji multimedialnych zajmuje się specjalistyczna firma. – Budynek nie jest zbyt duży. Dlatego chcemy dobrze wykorzystać każdą jego część, by w jak najbardziej interesujący sposób, w skrócie, przedstawić dzieje naszego miasta. Oświęcim należy przecież do jednych z najstarszych miast w Polsce, bo już w XIII wieku otrzymał prawa miejskie – wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu. – Myślę, że naszych gości zachęcimy również do poszerzenia tej wiedzy i zobaczenia innych zabytkowych miejsc, których w mieście nie brakuje – podkreśla.
– Prezentacja będzie rozpoczynać się w części piwnicznej, tu planujemy przedstawić historię miasta od czasów najdawniejszych do XVI wieku. Poznamy więc pierwszą parę książęcą księstwa oświęcimskiego, czyli księżną Eufrozynę i księcia Władysława – wymienia dyrektor Oleś. Na każdym piętrze będą czekać na zwiedzających ciekawe prezentacje i atrakcje. – Będziemy też przechodzić przez trudne okresy naszej historii m. in. potop szwedzki, zabory austriackie, niepodległą Polskę, okres II wojny światowej i czas powojenny. Zwiedzanie wystawy skończymy na współczesności. Dodatkową atrakcją będzie historia klubu hokejowego „Unia Oświęcim” – kontynuuje. Jak podkreśla największą niespodzianką będzie przedwojenny samochód, montowany w oświęcimskiej fabryce „Oświęcim – Praga” model Baby, którym wirtualnie zwiedzimy przedwojenne miasto. Poddasze budynku zostanie adaptowane pod potrzeby działu edukacyjnego, gdzie prowadzone będą warsztaty i zajęcia dla dzieci. Obiekt jest częścią Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY!