Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Oświęcim. Przedświąteczne spotkanie z wspomnieniami i historią

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, zaprosił do komendy wyjątkowego gościa - dr n. med. Karola Ptaszkowskiego. Syna Michała Ptaszkowskiego, policjanta zamordowanego w 1940 roku przez NKWD w Miednoje. Dr Karol Ptaszkowski pomimo swoich 78 lat, szeroko kultywuje pamięć po poległych, przedwojennych policjantach, i bardzo pragnął osobiście złożyć życzenia świąteczne oświęcimskim policjantom.

Podczas spotkania, doktor Karol Ptaszkowski przypomniał tragiczne losy swojej rodziny. Jego ojciec w chwili internowania miał 39 lat i musiał pozostawić żonę w ciąży oraz trójkę dzieci. Rodzina nigdy już nie otrzymała od niego wiadomości. Dopiero w 1991 roku przyszła informacja z Biura Informacji Polskiego Czerwonego Krzyża, że ich ojciec figuruje na wykazie sporządzonym przez NKWD. Karol Ptaszkowski w 2000 roku odwiedził cmentarz w Miednoje, gdzie spoczywają prochy jego ojca.

Po wzruszającym opowiadaniu, dr Karol Ptaszkowski, w imieniu swoim oraz Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, na ręce Komendanta, złożył życzenia świąteczne, dla wszystkich policjantów i pracowników Policji. Komendant dziękując za wyjątkową opowieść, która ukazała, jak ważna jest rodzina i bezpieczeństwo, złożył równie serdeczne życzenia dr Karolowi Ptaszkowskiemu oraz Stowarzyszeniu Rodzin Ofiar Katynia.