Chłopki. Re-akcja w Oświęcimiu - literatura wejdzie na scenę

FOT. Biblioteka w Oświęcimiu
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu historia kobiet z polskiej wsi dostanie głos, rytm i ruch. Warsztaty „Chłopki. Re-akcja” zaproszą osoby widzące oraz osoby z dysfunkcją wzroku do wspólnego spotkania z książką Joanny Kuciel-Frydryszak i twórczego działania bez potrzeby artystycznego doświadczenia.
- „Chłopki. Re-akcja” połączy literaturę z teatrem i muzyką
- Cztery spotkania rozłożą opowieść na głos, gest i rytm
- Na warsztaty można zapisać się w bibliotece albo telefonicznie
„Chłopki. Re-akcja” połączy literaturę z teatrem i muzyką
Punktem wyjścia będzie książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Jej fragmenty uczestnicy przełożą na własne interpretacje, korzystając z teatru, muzyki, ruchu, głosu i słowa. Z tych działań powstanie finałowe czytanie performatywne z muzyczną oprawą. 🎭🎶
Spotkania wykorzystają elementy arteterapii, dramy i muzykoterapii. To propozycja dla dorosłych, którzy chcą przeżyć literaturę inaczej niż podczas tradycyjnego czytania - przez współpracę, ekspresję i uważne przyglądanie się historiom przodkiń.
Warsztaty poprowadzą Iwona Bernaś i Łucja Jurys. Nie trzeba przygotowywać monologu ani znać nut. Liczy się gotowość do wspólnego działania i odkrywania, jak wiele można wydobyć z tekstu, kiedy spotykają się różne doświadczenia i sposoby odbierania świata.
Cztery spotkania rozłożą opowieść na głos, gest i rytm
Zajęcia odbędą się w czterech terminach:
- 5 sierpnia, godz. 10.00
- 7 października, godz. 10.00
- 14 października, godz. 10.00
- 21 października, godz. 10.00
Miejscem warsztatów będzie Aula i Klasopracownia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kolejne spotkania pozwolą rozwijać pomysły krok po kroku, aż do wspólnego finału. 📖
Na warsztaty można zapisać się w bibliotece albo telefonicznie
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zgłoszenie warto przesłać wcześniej. Zapisy prowadzi Czytelnia Naukowa na I piętrze, a także telefonicznie pod numerem 33 847 98 10. Tą samą drogą można zgłosić chęć udziału w warsztatach.
Działanie odbywa się w ramach projektu „Ale(ja) czytam!” i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
na podstawie: MBP Oświęcim.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Biblioteka w Oświęcimiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Książki, zabawa i rodzinny czas - „Pod Bookami” wraca do Oświęcimia

Trzy książki walczą o Koziołka Matołka. Finał już jesienią

Dożynki w gminie Oświęcim rozłożą się na cztery weekendy

Grojec zaprasza na święto plonów - dożynki z tradycją

Dożynki w Porębie Wielkiej połączą tradycję z tańcem do rana

Od Grobu Nieznanego Żołnierza po park Hallera. Wojskowe obchody w Oświęcimiu

Wakacje bez pustki w szkołach. Nowe boiska i miejsca dla dzieci w Oświęcimiu

Kontrola w Bobrku ujawniła sądowy zakaz. Kierowcy grozi 5 lat więzienia

Skok do Skawy zakończył się akcją ratunkową. Pomogli świadkowie

Nocna kontrola w Rajsku. 24-latek jechał hulajnogą bez blokady

Po nagłym skręcie w boczną uliczkę policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn

Babice na kijkach - Nordic Walking poprowadzi tędy przez zielone zakamarki.

Jechał 115 km/h przez Bulowice. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy

Fiat skradziony w Grojcu. Para podejrzana o kolejne czyny
Przydatne dane teleadresowe
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Brzeszczach - kontakt, godziny, rejestracja
- Urząd Stanu Cywilnego Brzeszcze - kontakt, sprawy, wydziały
- Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmku - kontakt, oferta zajęć i zasady przyjęcia
- Zakład Komunalny Gminy Oświęcim - kontakt, usługi i parking w Brzezince
- Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
