Strażacy z gminy Zator zyskają nowe szkolenia. Dotacja pokryje połowę kosztów

Strażacy z gminy Zator zyskają nowe szkolenia. Dotacja pokryje połowę kosztów

W remizie nie chodzi tym razem o nowy wóz ani sprzęt, lecz o coś, co w akcji bywa bezcenne – czas i umiejętności. Gmina Zator dostała 5,2 tys. zł na kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy dla czterech jednostek OSP. Dzięki temu 18 druhów przejdzie szkolenie albo odnowi uprawnienia, by szybciej i pewniej działać przy zdarzeniach zagrożenia życia.

  • Cztery jednostki OSP dostaną szkolenie, które decyduje o pierwszych minutach
  • Dotacja z Małopolski pokryje połowę kosztów kursów

Cztery jednostki OSP dostaną szkolenie, które decyduje o pierwszych minutach

Środki przyznano w ramach programu „Małopolskie OSP 2026 – zakup kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy bądź jego recertyfikacji”. Województwo Małopolskie uruchomiło ten nabór na podstawie uchwały Sejmiku z 30 marca 2026 roku, a gmina Zator znalazła się wśród beneficjentów.

Szkolenia obejmą druhów z czterech jednostek:

  • OSP Graboszyce
  • OSP Podolsze
  • OSP Smolice
  • OSP Zator

To właśnie takie kursy uczą działań, które często poprzedzają przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. W praktyce oznacza to nie tylko wiedzę książkową, ale przede wszystkim sprawne reagowanie tam, gdzie liczą się pierwsze minuty i opanowanie.

Dotacja z Małopolski pokryje połowę kosztów kursów

Przyznane 5 200 zł sfinansuje 50 procent całego zadania. Resztę dołoży gmina Zator. Dzięki temu łącznie przeszkolonych zostanie 18 strażaków ochotników, którzy w przyszłych wyjazdach będą jeszcze lepiej przygotowani do udzielania pomocy.

Dla OSP to inwestycja bardzo konkretna. Nie w papier, nie w deklaracje, lecz w ludzi, którzy często jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku, zasłabnięcia czy innego nagłego zagrożenia życia. Im pewniejsze ręce i świeższa wiedza, tym większa szansa na skuteczne działanie zanim na miejscu pojawi się medyczny transport.

na podstawie: Urząd Miejski Zator.