Laboratorium nieobecności - wykład o tym, co zostaje po braku

FOT. Biblioteka w Oświęcimiu
W Oświęcimiu szykuje się spotkanie dla tych, którzy lubią literaturę zaglądającą pod powierzchnię słów. 17 czerwca o godz. 17:00 w cyklu Laboratorium reportażu i pamięci pojawi się temat, który zwykle wymyka się prostym opowieściom - nieobecność, strata i to, jak pamięć próbuje je oswoić. 📚
- Laboratorium nieobecności bierze na warsztat brak, który potrafi wybrzmieć najmocniej
- “Nie ma” jako książka o pamięci, która nie chce zamilknąć
Laboratorium nieobecności bierze na warsztat brak, który potrafi wybrzmieć najmocniej
Wykład poprowadzi dr hab. Witold Bobiński, prof. UJ. Tym razem punktem wyjścia będzie książka Mariusza Szczygła Nie ma, czyli opowieść o ludziach, miejscach i emocjach, które zniknęły, ale wciąż wracają w słowie. To właśnie ten rodzaj literatury, który nie udaje, że wszystko da się opisać wprost - raczej pokazuje, że cisza też może coś mówić. 🕯️
Bobiński ma przyjrzeć się temu, jak Szczygieł buduje swoje teksty z urywków, niedopowiedzeń i zdań, które na pierwszy rzut oka brzmią zwyczajnie, a chwilę później otwierają całkiem głęboką warstwę emocji. W centrum znajdzie się pytanie, co dzieje się z pamięcią, kiedy opowiadamy o kimś, kogo już nie ma, o domu, którego już nie ma, albo o miejscu, które nie wygląda tak samo jak dawniej.
“Nie ma” jako książka o pamięci, która nie chce zamilknąć
Podczas spotkania uczestnicy wrócą do fragmentów, w których brak staje się nie tylko tematem, ale też sposobem prowadzenia narracji. Właśnie dlatego Nie ma tak mocno działa na czytelników - bo pokazuje, że to, co utracone, nie znika całkiem, jeśli zostaje zapisane i przypomniane. ✨
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Ale(ja) czytam!”. To propozycja dla tych, którzy lubią rozmowy o literaturze bez nadęcia, za to z uważnością na człowieka i jego doświadczenie. 17 czerwca o godz. 17:00 - warto zapisać tę datę, bo takie spotkania zostają w głowie na dłużej niż jeden wieczór.
na podstawie: MBP Oświęcim.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Biblioteka w Oświęcimiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Zwrot akcyzy za paliwo pod lupą. Jeden wydruk nie wystarczy

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu odebrała akt powierzenia

Kuratorka zaalarmowała służby. Policja interweniowała w gminie Oświęcim

Szkolenie w Zasolu dla młodszych, starszych i kobiet

Przebudowa ulicy St. Leszczyńskiej już za chwilę. Kierowców czekają zwężenia

Zebrania wiejskie w gminie Oświęcim. Znamy terminy spotkań mieszkańców

Kiedy niewywiązanie się z umowy staje się oszustwem? Granice odpowiedzialności karnej w świetle polskiego prawa

Podróż, która zapisuje znikający świat. Laboratorium w Oświęcimiu

Po wakacjach wracają rozmowy o książkach - spotkanie w Oświęcimiu

Dożynki w Harmężach przyniosą muzykę, tradycję i taneczne zakończenie

„Dziady” wybrzmią w Oświęcimiu podczas Narodowego Czytania

Dożynki w Dworach Drugich połączą tradycję z sąsiedzkim świętowaniem

Piracka wyprawa z LEGO w Oświęcimiu. Wracają LEGOliteracje

15-latek jechał slalomem po Osieku. Miał 1,87 promila
Przydatne dane teleadresowe
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmku - kontakt, oferta zajęć i zasady przyjęcia
- Administracja Domów Mieszkalnych w Chełmku - kontakt, godziny, awarie
- Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu - kontakt, misja i dziedzictwo
- GOPS Polanka Wielka - kontakt, świadczenia i pomoc dla mieszkańców
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Oświęcimiu - kontakt, godziny, dokumenty
- Urząd Stanu Cywilnego w Chełmku - kontakt, godziny, sprawy
