Nowy punkt pomiarowy NO2 przy ul. Powstańców Śląskich - próbnik GIOŚ w Oświęcimiu

Na chodniku przy ruchliwej ulicy pojawiło się niewielkie urządzenie, które może dużo powiedzieć o powietrzu, którym oddychają mieszkańcy. W Oświęcimiu zamontowano próbnik do pomiarów dwutlenku azotu – prosty sprzęt, ale część większego programu kontroli jakości powietrza w regionie. Dla wielu to sygnał, że kwestia zanieczyszczeń drogowych trafia do oficjalnych rejestrów.
- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczyna pomiary NO2 - co to oznacza technicznie
- Co to znaczy dla Oświęcimia - obserwacja, wyniki i możliwe konsekwencje
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczyna pomiary NO2 - co to oznacza technicznie
Przy ul. Powstańców Śląskich ustawiono próbnik pasywny, którego zadaniem jest rejestrowanie stężeń dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu. To rozwiązanie stosowane w ramach nowych przepisów unijnych: zamiast kosztownych stacji automatycznych, próbnik absorbuje zanieczyszczenie przez określony okres, a następnie próbka jest analizowana w laboratorium. W praktyce pozwala to na tańsze i bardziej rozproszone monitorowanie szczególnie tam, gdzie są podejrzenia o wpływ ruchu drogowego na jakość powietrza.
Najważniejsze fakty w pigułce:
- Lokalizacja: ul. Powstańców Śląskich, Oświęcim
- Inicjator pomiarów: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
- Okres prowadzonych badań: 2026–2027
- Cel: ocena stężeń NO2 związanych z ruchem drogowym i zgodność z przepisami UE
Co to znaczy dla Oświęcimia - obserwacja, wyniki i możliwe konsekwencje
Pomiary prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska są elementem szerszego programu uzupełniającego krajowy system monitoringu. Wyniki z próbników pasywnych pomagają wskazać miejsca, gdzie stężenia NO2 mogą przekraczać dopuszczalne normy i wymagają dalszej kontroli lub działań zaradczych. Dla miasta oznacza to lepsze rozpoznanie sytuacji przy drogach o intensywnym ruchu oraz rzetelniejsze dane do planowania ewentualnych zmian w organizacji ruchu czy inwestycji prozdrowotnych.
Mieszkańcy mogą zwrócić uwagę na kilka praktycznych aspektów:
- próbnik nie mierzy natychmiastowych wartości online, tylko zbiera próbkę na określony okres, po którym następuje analiza laboratoryjna;
- wyniki są częścią ogólnokrajowego programu raportowania i mogą być wykorzystywane do porównań między lokalizacjami;
- intensywność ruchu drogowego przy ulicy będzie jednym z głównych czynników wpływających na odczyty NO2.
Warto śledzić komunikaty Urzędu Miasta oraz raporty publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, które w kolejnych miesiącach przedstawią wyniki i ewentualne rekomendacje.
na podstawie: Urząd Miasta w Oświęcimiu.
Ostatnie Artykuły

Wieża Pileckiego w Chełmku już otwarta – z góry widać historię i całą dolinę

Brzeszcze szykują miesiąc od turnieju drogowego po kabaret o domowych sporach

Papierowe kwiaty i wielka moc opowieści - biblioteka rozkwitła z dziećmi

Basen pod Platanem zyska podnośniki i lepszy dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością

Poranki w Bibliotece rozciągną kwietniowe poranki na czytanie i zabawę
![[HOKEJ] Tauron Hokej Liga – Zagłębie Sosnowiec – Unia Oświęcim 4:3 po dogrywce](/images/mecz/thumbnails/zaglebie-sosnowiec-unia-oswiecim-02042026-43.webp)
[HOKEJ] Tauron Hokej Liga – Zagłębie Sosnowiec – Unia Oświęcim 4:3 po dogrywce

Brzeszcze otwierają rozmowę o tym, jak ma wyglądać gmina

Strzał w szybę na Bulwarach skończył się zatrzymaniem 19-latka

Kwatery w centrum Zakopanego – jak wybrać idealny nocleg blisko najważniejszych atrakcji?

W Promyku świąteczny stół połączył się z obietnicą ważnej modernizacji

Mieszko I bez szkolnego patosu - wykład pokaże jego cywilizacyjny skok

Makowskiego doczeka się remontu, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Wielkanocne śniadanie w PŚDS pokazało, że bliskość ma największą siłę

