Ogłoszono nominacje do 31. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
Już po raz 31. przyznana zostanie Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Wydarzenie to, mające na celu promowanie literatury dziecięcej, przyciąga uwagę zarówno młodych czytelników, jak i całe rodziny. Tegoroczne nominacje zostały ogłoszone, a lista książek walczących o prestiżową statuetkę Koziołka jest już znana.
 1. Ogłoszenie nominacji do 31. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
 2. Zaproszenie do udziału w kreatywnych warsztatach literackich dla dzieci i rodzin.
 3. Lista nominowanych książek opublikowana przez jury.
 4. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 4 października 2024 roku.

Jury, w skład którego wchodzą uznane osobistości świata literatury, takie jak prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb, prof. Małgorzata Wójcik-Dudek, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal oraz mgr Jerzy Kumiega, ogłosiło dziesięć książek nominowanych do tegorocznej nagrody. Wśród wybranych tytułów znalazły się m.in. „Fajna ferajna. Po prostu być sobą” autorstwa Kasi Keller oraz „Gniazdo wampirów” Justyny Drzewickiej.

Warto podkreślić, że wydarzenie to nie ogranicza się jedynie do uroczystej gali. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które mają na celu zachęcenie dzieci do czytania. W planach są warsztaty kamishibai, tworzenie literackich kolaży oraz zajęcia oparte na modelu czytania wrażeniowego i pedagogice Klanzy. Dzieci będą miały okazję do wspólnego czytania z rodzicami w „Bibliotece Pacanów” oraz uczestniczenia w kreatywnych zajęciach w pracowni Koziołka Matołka.

„Najlepszą książkę za 2023 wybiera Jury i Czytelnicy z całego kraju” – podkreślają organizatorzy, wskazując na zaangażowanie społeczności w proces wyboru laureata. To właśnie dzięki takim inicjatywom dzieci i młodzież mogą odkrywać radość płynącą z literatury, rozwijając swoje zainteresowania i wyobraźnię.

Lista nominowanych książek prezentuje się następująco (w kolejności alfabetycznej wg tytułów):

 1. „Album z emocjami” – Ariadna Piepiórka / Skrzat
 2. „Fajna ferajna. Po prostu być sobą” – Kasia Keller / IBIS
 3. „Gniazdo wampirów” – Justyna Drzewicka / Dwukropek
 4. „Godzina czarów” – Małgorzata Starosta / Dwukropek
 5. „Jeden dzień” – Katarzyna Rygiel / Dwukropek
 6. „Kruche życie pancernika” – Arleta Remiszewska / Skrzat
 7. „Kto ukradł naszyjnik babci Feli” – Marta H. Milewska / BIS
 8. „Lato w Białej Dolinie” – Przemek Corso / SQN
 9. „Promyk” – Łukasz Gryczanny / BIS
 10. „Trzy krowy w niebieskich kajakach” – Andrzej Marek Grabowski / Adamada

Gratulujemy wszystkim nominowanym autorom! Trójkę finalistów poznamy pod koniec sierpnia, a laureatów nagrody dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się 4 października 2024 roku. Wydarzenie to jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Opierając się na: MBP Oświęcim