Praca w IT w Katowicach — gdzie znaleźć dobrą posadę?

Katowice to miasto z rozwiniętym rynkiem branży IT. Jednak na początku znalezienie posady może być trudne dla aspirującego informatyka nawet tam. Jakie zawody są najpopularniejsze, jakie umiejętności musi przejawiać dobry kandydat i na co zwracają uwagę rekruterzy IT?

Najpopularniejsze zawody w IT

Ofert pracy IT w Katowicach nie brakuje, zarówno jak specjalistów w tej dziedzinie.

Najczęstszą zajmowaną posadą przez absolwentów informatyki jest zawód administratora sieci publicznej. Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się on administracją sieci, jednak jego obowiązki mogą się różnić w zależności od potrzeb firmy zleceniodawcy. Przeważnie administrator sieci zapewnienia sprawną komunikację informatyczną w firmie, bezpieczeństwo sieci, wsparcie techniczne użytkowników oraz zakupuje urządzenia sieciowe, instaluje i wprowadza konfiguracje, a także rozwiązuje wszelkiego rodzaju problemy z siecią komputerową. Informatyk za swoją pracę na tym stanowisku może liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 6000 zł brutto.

Kolejnym zawodem, który cieszy się dużą popularnością wśród specjalistów IT jest analityk informatyczny. Do jego obowiązków należy zajmowanie się procesami analitycznymi oraz testowanie narzędzi w internecie do płaszczyzn, takich jak np. e-commerce, systemy transakcyjne lub decyzje kredytowe. Ma on za zadanie analizować: wymagania i problemy użytkowników, współpracę poszczególnych systemów komputerowych, problemy w obszarze potencjału, wydajności, skalowalności, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Ponadto kształtuje procesy biznesowe i pomaga w zakresie aplikacji internetowych oraz tworzenia specyfikacji. Specjalista sprawujący tego typu funkcje zarabia około 8190 zł brutto.

Równie popularnym i ciekawym zawodem w branży IT jest inżynier telekomunikacji. Praca tego specjalisty to przede wszystkim monitorowanie, projektowanie, eksploatacja i wdrażanie systemów usług oraz sieci telekomunikacyjnych. Można powiedzieć, że to stanowisko jest dla osób, które lubią ciągle się uczyć. To dlatego, że pracownicy tego fachu w związku ze swoją pracą poznają co chwilę nowe technologie do zastosowań telekomunikacyjnych. Zawód ten jest wysoko ceniony na rynku, ponieważ stawka miesięczna jest szacowana na około 8570 zł brutto.

Dobry kandydat IT, czyli jaki?

Kluczową cechą dobrego kandydata IT to przede wszystkim umiejętność własnej prezentacji w CV. To nieoceniona i skuteczna metoda w trakcie poszukiwań pracy. Wysyłając aplikację przez internet, przyszły potencjalny pracodawca nie ma okazji zobaczyć na żywo kandydata ubiegającego się o wymarzone stanowisko.

Jednak istnieją metody, aby zrobić tak zwane dobre pierwsze wrażenie bez konieczności spotkania się z przyszłym szefem twarzą w twarz. Życiorys jest pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę rekruterzy. Warto więc poświęcić swój czas na opracowanie idealnego profilu zawodowego, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Cechami, jakie warto zaznaczyć w swoim CV, ubiegając się o stanowisko w branży IT, to pożądane przez pracodawców umiejętności miękkie, takie jak np. umiejętność pracy w zespole, towarzyskość, kreatywność, dobra organizacja pracy, asertywność i wychodzenie z inicjatywą.

Dodatkowo informacje, które powinny być zawarte w każdym życiorysie to kontakt telefoniczny, mailowy, imię i nazwisko, wykształcenie, doświadczenie, kursy, umiejętności i zainteresowania. Ze wszystkich opisów w biografii zawodowej najważniejsze są jednak opisy z doświadczeniem i odbytymi kursami oraz szkoleniami, a najmniej istotnymi są wykształcenie oraz zainteresowania.

Wbrew pozorom ukończenie prestiżowej szkoły informatycznej nie zapewnia łatwej ścieżki kariery w tym sektorze. Jeżeli chodzi o kompetencje w zawodzie, w dzisiejszych czasach wykształcenie wyższe kierunkowe na profilu informatycznym nie jest już tak istotne w procesie zatrudnienia.

Przede wszystkim poszukiwane są osoby z doświadczeniem i umiejętnościami oraz wiedzą praktyczną w zawodzie. Dlatego bardzo istotne jest podjęcie kursów i zainwestowanie w swoją przyszłość. W dobie internetu szkolenia są ogólnodostępne i prowadzone np. online. Idealny kandydat IT to połączenie wiedzy z odpowiednimi umiejętnościami.

Na co zwracają uwagę rekruterzy — branża IT

Osoby z kadr, przeglądając setki opisów zawodowych, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na estetykę danego CV. Do wykonania pięknie wyglądającego dokumentu można wykorzystać wiele przydatnych stron internetowych, które udostępniają niezliczoną ilość motywów i szablonów do wyszczególnienia opisu zatrudnienia.

Nie bez znaczenia jest również zdjęcie, które powinno być zrobione w profesjonalnym studiu fotograficznym. Oprócz estetycznego zdjęcia ważna jest zwięzła treść w życiorysie zawodowym. Wiele osób pracujących w dziale rekrutacyjnym nie czyta zbyt długich opisów. Dlatego ważne, żeby biografia zawodowa była opisana krótko i ściśle.

W dzisiejszych czasach osoby zajmujące się rekrutacją szukają osób niekoniecznie z wykształceniem wyższym kierunkowym, ale przede wszystkim z doświadczeniem i umiejętnościami oraz wiedzą praktyczną w zawodzie.