Osoby zmagające się z cukrzycą są zmuszone z wykonywania wkłuć z insuliną każdego dnia. Iniekcja potrafi być jednak jak wiadomo nieprzyjemna dlatego zaprojektowano specjalne strzykawki insulinowe, które są odpowiednio zbudowane by wkłucie było jak najmniej bolesne. Na co zwracać uwagę przy wyborze strzykawki insulinowej i czym dokładnie ona jest?
-
Strzykawki – rodzaje
Strzykawki istnieją od naprawdę wielu lat. Pierwowzory tych urządzeń, które znamy dziś i bez których wiele osób nie miałoby szans na przeżycie przez walkę z cukrzycą znaleziono na przykład w Pompejach i powstawały one jeszcze w czasach Hipokratesa. Aktualnie strzykawki znacząco się zmieniły i są przede wszystkim lżejsze, bardziej sterylne, a także często jednorazowe.
Najbardziej podstawowe strzykawki mają pojemność do 1 mililitra. Należą do nich na przykład strzykawki tak zwane tuberkulinówki, czy też insulinówki, czyli strzykawki insulinowe. Są to niewielkie strzykawki, które są przystosowane do wykonywania iniekcji mających na celu podanie niewielkiej ilości leku.
Strzykawki o pojemności od 2 do 20 mililitrów to z kolei najczęściej strzykawki dwu- lub trzyczęściowe. Składają się one z korpusu oraz tłoka, a w trzyczęściowych dołącza do tego jeszcze guma syntetyczna, która ma na celu uszczelnienie strzykawki. W wypadku większych strzykawek spotkamy z kolei na przykład konstrukcje typu luer-lock, czy też z końcówką cewnikową.
-
Dlaczego dobra strzykawka insulinowa jest tak ważna?
Osoby leczące cukrzycę typu I, a także niektóre zmagające się z cukrzycą typu II są zmuszone do sztucznego podawania insuliny, by obniżać poziom cukru we krwi. Wybór dobrej strzykawki insulinowej odpowiada przede wszystkim za to, by móc podać zawsze odpowiedniej wielkości dawkę. Warto poświęcić czas na wybór takiej strzykawki, która będzie miała pojemność odpowiadającą podawanej regularnie dawce, co pozwoli na zmniejszenie ilości wkłuć każdego dnia.
Wybór dobrej strzykawki to także dobór odpowiednich igieł, które najlepiej by były jednorazowego użytku. W innym wypadku należałoby je sterylizować po każdym użyciu, a to generowanie niepotrzebnych kosztów. Wybierając igłę wbrew pozorom warto postawić na bardziej ostre, gdyż pozwalają one na mniej bolesne wkłucie z racji na to, że znacznie łatwiej dokonuje się iniekcji przy ich użyciu, a ponadto jest ona bardziej precyzyjna i szybka.
-
Na co zwracać uwagę przy podawaniu insuliny?
Podstawa regularnych zastrzyków insulinowych to zadbanie o bezpieczeństwo. Wykorzystanie ponownie tej samej igły mogłoby doprowadzić do zakażenia, więc bezpieczniej jest postawić na igły jednorazowe, które są sterylnie zapakowane i odpowiednio utylizowane zaraz po użyciu. Jest to podstawowy środek bezpieczeństwa przy podawaniu insuliny. Kolejna ważna rzecz to podawana dawka. Zbyt duża może spowodować zbyt mocne obniżenie poziomu cukru we krwi, a zbyt słaba nie obniży go wystarczająco skutecznie, a obie te sytuacje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nie ma co też bać się bólu. Ten nie będzie dotkliwy, a po czasie nie będzie już odczuwalny.