Zakładanie trawników: Kalisz – co zawiera usługa?

Wydawać by się mogło, że stworzenie i utrzymanie trawnika to sprawa dziecinnie prosta. Jednak każdy, kto się z tematem zetknął wie, że wymaga to wiedzy, środków i narzędzi o odpowiednim standardzie. Zakładanie trawnika to rzecz niezbędna by wypełnić ogrodową aranżację – dziś rozmawialiśmy o tym z firm,ą usługową MG-Ogrody.pl (patrz zakładanie trawników Kalisz), która oferuje tę usługę na terenie Kalisza od wielu lat. Zapraszamy do lektury!

Zakładanie trawników Kalisz: Jak zakładać trawnik? Od czego trzeba zacząć?

Trzeba nam wiedzieć, że wymagana jest do tego technika i specjalistyczna, wielobranżowa wiedza. Sadzenie trawnika oczywiście samo w sobie nie jest bardzo skomplikowane, ale gdy mówimy o równej, gęstej, niezwykle okazałej murawie, a także jej utrzymaniu, wchodzimy na zupełnie inne tony.

Zakładanie trawnika poprzedza właściwe przygotowanie podłoża. Tutaj przyda się zawziętość, cierpliwość i dokładność. Sadzenie trawnika powinno odbywać się na terenie, który został oczyszczony z chwastów. Należy skrupulatnie przekopać teren na głębokości do 30 cm. Oczywiście w trakcie tej czynności pojawią się przeszkody w postaci korzeni, kamieni czy odpadów budowlanych. Jeśli skorzystamy z oferty firmy, która oferuje zakładanie trawników, ta czynność będzie zrealizowana przy użyciu profesjonalnego sprzętu – warto zlecić tę czynności, bo wymagają sporo zachodu…

Wiele zachodu wymaga również biochemiczne przygotowanie podłoża pod sadzenie trawnika. Musimy na całym terenie utrzymać pH na poziomie 5,5 – 6,5. Najlepiej, gdy wierzchnia warstwa gleby jest odpowiednio rozluźniona oraz równomiernie żyzna – w innym wypadku zakładanie trawnika będzie nieregularne, w jednym miejscu ogrodu trawa będzie gęstsza i bujniejsza niż w innym.

Zakładanie trawników Kalisz: Etapy wyrównywania podłoża i wysiewania trawy

Finalne przygotowanie do sadzenia trawnika to ukształtowanie całego terenu w sposób spójny i funkcjonalny. Oferując zakładanie trawników w m. Kalisz i okolicach, zwykle mamy do czynienia z projektami bardziej urozmaiconymi – klienci rzadko kiedy decydują się na równą murawę, zwykle jest ona przedzielona ścieżkami, strefami nasadzeń itd. Więc z powodzeniem na tym etapie można wkopać rollboardery i palisady drewniane, wytyczyć szlaki itd. Można też zabezpieczyć trawnik poprzez wkopywanie siatek ochronnych przeciwko kretom.

Właściwe zakładanie trawnika prowadzone jest dwoma metodami (szczegóły oraz ceny na MG-Ogrody.pl): jedna to sadzenie trawników z siewu, druga zaś zakładanie trawnika z rolki. Pierwsza z nich ma niewątpliwą zaletę w postaci niższych kosztów inwestycyjnych, druga zaś daje szybszy i lepszy efekt dekoracyjny. Która lepsza? Warto zadać sobie pytanie co do oczekiwań i możliwości – firma zakładająca trawniki pomoże nam na te pytania odpowiedzieć.

Stosując metodę siewu na trawniki, zakładanie wstępne trwa 1-3 tygodnie, czyli tyle ile zwykle trwa kiełkowanie nasion. Zależy to też od warunków atmosferycznych. Zakładanie trawników z rolki daje natychmiastowy efekt – ogród pokrywa się murawą zaraz po zakończeniu prac ogrodowych, ale by trawnik się przyjął należy zastosować specjalistyczne metody układania oraz skorzystać z ubijaka.