Mały Maciuś z Osieka z mamą.

Osiek będzie gospodarzem 2. Pozytywnego Bazaru Charytatywnego dla Maciusia Matusiaka, organizowanego w najbliższą niedzielę 5 grudnia przez stowarzyszenie Pozytywni.

Impreza, której patronują Fakty Oświęcim i wójt Gminy Osiek rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 17 w Wiejskim Domu Kultury przy ulicy Głównej 125 w Osieku.

Wszystkich przywita sześciometrowa choinka i najnowszy wóz bojowy druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku, które staną przed wejściem na bazar. Mikołaj w saniach rozda za datek przybyłym dzieciom prezenty i będzie pozował do zdjęć pod czujnym okiem reniferów. Chętni mogą przejechać się bryczką lub wyruszyć na konny spacer.

Kulinarne doznania zapewnią żur, bigos, wędzone karpie, ciasta, swojskie specjały, osieckie pyszności i trzebieńczyckie smakowitości, a także popcorn, kolorowa wata cukrowa, frytki i hot dogi. Wszystko będzie można popić specjalną Pozytywną, oczywiście bezalkoholową, choć rozgrzewająca herbatką. Specjalnie na bazar tata Maciusia uwędzi świąteczne wędliny, które z pewnością przetrwają do Bożego Narodzenia.

W osieckim WDK staną stoiska z gwiazdami betlejemskimi, malowaniem buziek, zbiórka plastikowych nakrętek i zużytych baterii, mierzeniem ciśnienia i poziomu cukru oraz maskotkami, które będzie można zdobyć w ramach pozytywnej akcji „Wrzuć piątaka za pluszaka”.

Na pozytywnej scenie 2. Pozytywnego Bazaru Charytatywnego dla Maciusia wystąpią Maria Ferdyniok, orkiestry dęte z Osieka i Głębowic, chóry Osieczanie i Wrzos z Głębowic oraz Zespół Pieśni i Tańca Kotlina. Gwiazdą niedzielnego popołudnia będzie Becky True Band.

Pozytywny bazar jest również okazją do nabycia bożonarodzeniowych ozdób. Specjalnie dla Pozytywnych gości bazaru przygotowały je dzieci i młodzież ze szkół w Osieku i Głębowicach, powiatowego Ekonomika i przedszkolaki z oświęcimskiej „Czternastki”.

Z bazaru możecie wrócić do domów ze stroikami, wiankami, girlandami, bombkami, czy gwiazdami betlejemskimi, a ponadto najedzeni i pełni świątecznych wrażeń. Najważniejsze jest to, że każda złotówka, która zostawicie przy straganach i w skarbonkach naszych wolontariuszy, będzie przeznaczona na leczenie i rehabilitację niespełna dwuletniego Maciusia. Bądźcie Pozytywni i dołączcie do nas – zachęca Paweł Wodniak, rzecznik prasowy stowarzyszenia Pozytywni.

O godzinie 16 nastąpi rozdanie nagród w konkursie na Pozytywną Ozdobę Świąteczną.

Maciuś Matusiak cierpi na zespół Jouberta. Ma 21 miesięcy i mieszka z rodziną w Osieku. Potrzebne są fundusze na rehabilitację dziecka. Zespół charakteryzuje się niedorozwojem mózgu objawiającym się brakiem lub niedorozwojem robaka móżdżku, obszaru mózgu, który jest odpowiedzialny za równowagę oraz koordynację ruchową.

Synek rozwija się wolniej niż jego rówieśnicy. Ma obniżone napięcie mięśniowe, nie umie samodzielnie usiąść, nie raczkuje, nie trzyma główki, gdy leży na brzuszku” – mówią nam rodzice chłopca.

Zespół ten wiąże się również z zaburzeniami funkcji wątroby, nerek, a także siatkówki oka. Specjaliści nie wiedzą, jak będzie wyglądać przyszłość Maciusia – czy będzie widział, czy kiedykolwiek będzie chodzić. Mały osieczanin jest rehabilitowany od trzeciego miesiąca życia. To wiąże się ze sporymi kosztami. Maciuś malutkimi kroczkami robi postępy niestety, ale koszty leczenia przeważają możliwości finansowe Wiesi i Andrzeja.

Korzystamy z rehabilitacji finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale jest jej zbyt mało, by zapewnić odpowiednią ilość ćwiczeń, jakiej potrzebuje Maciuś. Dodatkowo musi mieć prywatne zajęcia logopedyczne” – wyjaśnia Wiesława Matusiak.

W imieniu naszego syna bardzo prosimy o pomoc i wsparcie, gdyż na to wszystko potrzebne są pieniądze, bez których nie ma szansy na kontynuację drogiego leczenia i rehabilitacji” – apelują rodzice chłopca.

Pomóc można przychodząc na bazar lub wpłacając dowolny datek poprzez stronę https://www.siepomaga.pl/pozytywnidlamaciusia

W obiekcie w trakcie imprezy może przebywać jedynie sto osób, które nie posiadają tzw. paszportu covidowego. Przy wejściu do WDK otrzymają one specjalne numerki, o których zwrot Pozytywni proszą przy wyjściu z bazaru. Te ograniczenia nie obowiązują osób posiadających paszporty covidowe – informują organizatorzy.

  • Mały Maciuś z Osieka.
  • Mały Maciuś z Osieka z mamą.
  • Mały Maciuś z Osieka.
  • Mały Maciuś z Osieka z mamą.
  • Plakat informujący o bazarze charytatywnym w Osieku.
  • Plakat informujący o bazarze charytatywnym w Osieku.
  • Plakat informujący o bazarze charytatywnym w Osieku.
  • Gwiazdą niedzielnego popołudnia będzie Becky True Band