UM Oświęcim: Oświęcim. To już pewne. Od 2030 roku nie będzie można palić węglem
Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku. Podobne regulacje obowiązywać będą też w Nowym Targu, Skawinie, Krzeszowicach, Niepołomicach, Rabce-Zdroju i Czarnym Dunajcu. Złożyliśmy do Zarządu Województwa Małopolskiego wniosek o wprowadzenie zakazu palenia w Oświęcimiu paliwami stałymi od 2030 roku. Zgodnie z procedurą prawną prowadzone były konsultacje z mieszkańcami i ostatecznie projekt trafił pod obrady Sejmiku Województwa Małopolskiego. To przełomowy moment dla miasta, mamy określony tzw. deadline, w którym będziemy musieli przestać palić paliwami stałymi. To perspektywa dziewięciu lat, ale dla nas rodzi to wiele wyzwań mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Jak podkreśla miasto podejmuje szereg działań, jak między innymi wymiana pieców w budynkach komunalnych czy zakup ekologicznych autobusów, które mają ograniczyć niską emisję. W tym roku zlikwidujemy kolejne paleniska węglowe w zasobach komunalnych, administrowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych i w zasadzie proces wymiany ogrzewania w budynkach komunalnych będzie zakończony. Pozostaną jedynie budynki wspólnot mieszkaniowych, w których likwidacja starych pieców będzie trwała dłużej czy domy przy ul. Powstańców Śląskich, które są w gestii PKP wyjaśnia prezydent.
Na finansową pomoc mogą liczyć mieszkańcy, którzy chcą zmienić stare źródło ogrzewania domu. Każdego roku duża liczba osób chętnie sięga po dotacje z budżetu miasta na likwidację kopciuchów”. Tylko w tym roku złożono 165 wniosków na wymianę pieców. Dalej jednak zostało 560 takich budynków i dlatego apeluję do ich właścicieli o likwidację starych kotłów w kolejnym roku. Dlatego, że od 2023 zgodnie z zapisami uchwały będzie zakaz palenia w piecach pozaklasowych podkreśla. Dodaje też, że poszerzyły się możliwości pozyskania pieniędzy na ich wymianę wraz z wejściem miasta do programu Czyste Powietrze”. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie obejmować nie tylko wymianę pieców, ale też ocieplenie budynku.
Osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się o wsparcie na pokrycie kosztów ogrzewania wynikających ze zmiany źródła ciepła.
W obecnym kształcie przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały zakazującej palenia węglem są cztery daty graniczne: 2022, 2023, 2026 i 2030. Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można instalować nowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel. Piece pozaklasowe tzw. kopciuchy” muszą być zlikwidowane do 1 stycznia 2023 roku. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta do końca 2026 roku, a kotły 5 klasy i ekoprojektu na węgiel do 1 stycznia 2030 roku.
Uchwała dotyczy również obiektów gospodarczych, w których dalej pali się węglem.
Urząd Miasta Oświęcim, oswiecim.pl/?p=42100
Autor: krystian