Wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu Teresa Jankowska reprezentowali władze Powiatu Oświęcimskiego na dzisiejszych uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę I transportu polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
W Centrum. Św. Maksymiliana w Harmężach przedstawiciele Powiatu uczestniczyli w uroczystej mszy św. Wcześniej złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów I transportu, która znajduje się na budynku w którym po przyjeździe umieszczono polskich więźniów. Od kilkunastu lat w tym historycznym obiekcie uczą się studenci Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Przedstawiciele Powiatu oddali także hołd patronowi uczelni przed poświęconym mu pomnikiem.
Wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska złożyli wieniec przed Ścianą Śmierci w Auschwitz, miejsca męczeństwa tysięcy niewinnych ofiar zbrodniczego hitlerowskiego systemu.
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.
Z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.
Spośród 150 tysięcy Polaków więzionych za drutami Auschwitz-Birkenau gehenny obozowego terroru i upodlenia nie przeżyło połowę z nich.
Fot. RL, WR, filmik: WR.