Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Nie tylko wystawa. Opowieści małopolskich muzealników o edukacji i współpracy”. O działalności Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej opowiadają dyrektorka placówki Dorota Mleczko i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.

Głównym celem i ideą funkcjonowania Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest upamiętnienie mieszkańców tego terenu, którzy w czasie II wojny światowej mocno angażowali się w pomoc więźniom pobliskiego obozu Auschwitz – mówi w filmie poświęconym działalności i planom rozwoju instytucji jej dyrektor Dorota Mleczko.

Produkcja powstała z inicjatywy Fundacji Kultura i Miejsce. Fundacja ta realizuje polsko-ukraiński projekt „Miasto dobrze opowiedziane”. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znalazło się wśród instytucji kultury zaproszonych do współpracy.

Film pokazuje muzeum i jego działalność w szczególnym momencie – w organizacji. Wtedy, gdy pracownicy instytucji cały czas intensywnie pracują nad wystawą stałą, pozyskują nowe obiekty do muzealnych zbiorów i dokumentują relacje świadków.

Jednocześnie trwa modernizacja budynku tzw. Lagerhausu, w którym docelowo znajdzie się wystawa stała i siedziba MPMZO.

Bardzo ważne jest to, co dzieje się jeszcze w trakcie, kiedy muzeum powstaje, czyli wiele działań, które aktywizują mieszkańców. Szczególnie nam zależy na młodym pokoleniu. No i misja muzeum. Bardzo się cieszę, że wiele projektów już funkcjonuje angażując nauczycieli, młodzież, rodziny – podkreśla Teresa Jankowska, członkini zarządu powiatu oświęcimskiego.

W filmie znalazły się także informacje o prowadzonych przez Muzeum Pamięci działaniach edukacyjnych i realizacji bardzo ważnego projektu, jakim jest portal edukacyjny.

(Źródło: Muzeum Pamięci).