Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Pierwsze lata życia dziecka mają istotny wpływ na jego rozwój. To czas, w którym malec nie tylko szybko rośnie, ale także zdobywa wiele nowych umiejętności, tych fizycznych, manualnych, ale również społecznych. Z tego powodu rodzice powinni zadbać o edukację przedszkolną pociechy, warto zapisać dziecko do przedszkola możliwie najwcześniej.  

Korzyści płynące z chodzenia do przedszkola

Ważnym elementem edukacji przedszkolnej jest socjalizacja kilkulatków. Malec codziennie spędza w placówce kilka godzin w gronie rówieśników, co pozwala mu się nauczyć współpracy z innymi dziećmi. Ponadto malec uczy się cierpliwości, a także konieczności stosowania się do ogólnie przyjętych zasad. Wczesne zdobycie takich umiejętności bardzo wpływa na zachowanie dzieci w różnych sytuacjach w kolejnych latach życia.

Podczas pobytu w przedszkolu dziecko spędza dużo czasu na zabawach, które nie tylko sprawiają mu dużo radości, ale także wpływają na jego rozwój. Może ono rozwijać swoje umiejętności plastyczne, ale także tańczyć czy uczestniczyć w innych zajęciach ruchowych. Dzięki tej różnorodności dziecko wesoło spędza czas, ale także rozwija się na różnych płaszczyznach co z pewnością przyniesie efekt w kolejnych latach życia.

Dużym atutem dobrze prowadzonych przedszkoli jest współpraca z różnymi fachowcami. To sprawia, że nauczyciele przedszkolni mogą szybko wyłapać problemy dziecka, na przykład wadę wymowy. Szybkie stwierdzenie kłopotów z wymową umożliwia rozpoczęcie współpracy z logopedą, co z kolei sprawia, że problem szybko zostaje zniwelowany.

Czym się kierować wybierając przedszkole?

Kiedy już wiadomo, że dbanie o edukację przedszkolną pociechy niesie za sobą wiele korzyści, warto zastanowić się nad tym do jakiego przedszkola posłać malca. Podczas wyboru warto kierować się kilkoma kwestiami. Podstawą jest odpowiednia lokalizacja. Dobrze, by przedszkole znajdowało się w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy któregoś z rodziców. Codzienne dojeżdżanie do bardzo dobrej, lecz daleko położonej placówki z czasem okaże się uciążliwe. Warto zwrócić uwagę również na otoczenie budynku, dobrze jeśli w sąsiedztwie znajduje się duży ogródek lub plac zabaw, na którym dzieci mogą spędzać czas, gdy pogoda dopisuje.

Dziecko, które dotychczas nie chodziło do przedszkola powinno przejść proces adaptacji, warto zatem zapytać o taką możliwość w wybranej placówce. Podczas adaptacji malec spędza krótki czas (1-2h) w przedszkolu, jednak towarzyszy mu rodzic. Dzięki temu dziecko ma możliwość oswojenia się z nową sytuacją. Adaptacja to dobry czas na sprawdzenie czy nauczyciele mają dobre podejście do dzieci. Ciepła, uśmiechnięta przedszkolanka może sprawić, że malec chętnie będzie chodził do przedszkola.

Istotna jest również opinia na temat wybranej placówki. Nie należy się bać pytać, można zasięgnąć opinii osób z otoczenia (znajomych czy sąsiadów), których dzieci chodziły do wybranego przedszkola. Alternatywą może być sprawdzenie opinii pojawiających się na różnych tematycznych forach w sieci. Zobacz, co oferuje przedszkole Warszawa Praga Północ -  więcej informacji znajdziesz na stronie NPJS.

Dlaczego edukacja przedszkolna jest ważna?