Powiat Oświęcim: Powiat oświęcimski “na żółto”. Powrót obostrzeń w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem
Resort zdrowia podczas dzisiejszej konferencji poinformował o wprowadzeniu od najbliższej soboty obostrzeń w 19 powiatach na terenie kraju. Wśród nich jest także nasz powiat.
Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek powiedział Szumowski.
Większe obostrzenia będą obowiązywały w czerwonych” powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim, w Rybniku i Rudzie Śląskiej.
Na tych obszarach obowiązywać będzie m.in. obowiązek noszenia maseczki również na świeżym powietrzu. W czerwonej strefie obowiązywać będzie od najbliższej soboty zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte zostaną siłownie, kina, sanatoria, imprezy sportowe odbywać się będą bez kibiców, a wesela (pogrzeby) jedynie do 50 osób.
Łagodniejsze, żółte” rygory będą obowiązywać w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim oraz Żorach, Jastrzębiu-Zdroju i Przemyślu.
W tym przypadku obowiązuje ograniczenie uczestnictwa w uroczystościach rodzinnych (wesela, pogrzeby) do 100 osób.
Minister Szumowski zaapelował o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa.
Cieszyński wyjaśnił, że dla powiatów będzie obliczany wskaźnik przyrostu nowych przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców.
Dla powiatów, w których ten wskaźnik przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji, będziemy oznaczali ten powiat kolorem czerwonym, a dla powiatów w przedziale od 6 do 12 będzie oznaczone kolorem żółtym powiedział Cieszyński.
Lista resortu zdrowia ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu.
**Poniżej szczegółowa lista obostrzeń Ministerstwa Zdrowia w rozbiciu na powiaty “czerwone” i “żółte”.
**
Fot. Ministerstwo Zdrowia
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/powiat-oswiecimski-na-zolto-powrot-obostrzen-w-zwiazku-ze-wzrostem-liczby-zakazen-koronawirusem/
Autor: krystian