Muzeum Auschwitz zostanie tymczasowo udostępnione odwiedzającym indywidualnym w dniach 30 i 31 maja (sobota i niedziela). Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Tereny byłego obozu zwiedzać będzie można w godzinach 10-16 bez edukatora, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji drogą elektroniczną.

Będzie to dwudniowy test związany z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania historycznej przestrzeni. Informację o tym, kiedy Miejsce Pamięci zostanie ponownie otwarte dla odwiedzających, podamy w późniejszym terminie. Prawdopodobnie nie stanie się to przed końcem czerwca.

Dla odwiedzających przygotowana zostanie specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykać się będą ze sobą odwiedzający Muzeum. W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I staną tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać będzie można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11 – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

W kilku widocznych miejscach na terenie Muzeum zostaną umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk. Na terenie PMAB obowiązkowe będą także: zasłanianie ust i nosa, utrzymywanie 2-metrowego dystansu od innych odwiedzających oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na ekspozycję. Wszystkie procedury zostały zatwierdzone przez odpowiednie służby sanitarne.

Na teren Muzeum wejść będzie można wyłącznie z indywidualną imienną kartą wstępu. Będzie ona upoważniać do wstępu zarówno na teren byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu ustalenia dokładnej godziny wejścia.

(Źródło: Muzeum Auschwitz)