Dziś w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie wicestarosty Pawła Kobielusza z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu w osobach Edwarda Piechulka i Andrzeja Jakubowskiego oraz dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Andrzejem Stasiukiem. Spotkanie miało na celu wymianę informacji na temat przygotowania powiatowych służb i placówek medycznych w związku z epidemią koronawirusa.

Jak podkreślono, na razie nie ma żadnych powodów do niepokoju. Powiatowe służby działają zgodnie z procedurami przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Stosowne instrukcje są dostępne na stronie internetowej ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam również znajdują się wszelkie niezbędne informacje na temat postępowania z pacjentami z podejrzanymi objawami.

Wedle ministerialnej instrukcji, takie osoby powinny się zgłaszać do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

W Oświęcimiu takowego oddziału nie ma. Najbliższe placówki, które dysponują wspomnianymi oddziałami zlokalizowane są w Tychach, Olkuszu, Cieszynie, Krakowie.

***

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Instrukcja postępowania wydana przez Ministerstwo Zdrowia

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

  1. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to: bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Fot. RL

(Źródło: Ministerstwo Zdrowia)