Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) włącza się w ogólnopolskie uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów zorganizuje w Centrum Dialogu i Modlitwy konferencję naukową poświęconą zaangażowaniu mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w walkach na frontach największego w historii konfliktu zbrojnego.

W trakcie konferencji, którą zaplanowano 16 września, goście wysłuchają referatów prelegentów, profesorów UJ oraz opowieści przytoczonych przez potomków żołnierzy walczących pod Monte Cassino.

Głównym tematem spotkania będą wątki związane z wybuchem II wojny światowej w kontekście historii Polski i historii małej ojczyzny. Zostaną przybliżone losy mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej walczących na frontach poza granicami kraju.

Konferencji będzie towarzyszyła wystawa plenerowa poświęcona udziałowi Polaków w walkach podczas II wojny światowej. Ekspozycja będzie się składała z 18 plansz, na których zamieszczono wielkoformatowe archiwalne zdjęcia wraz z komentarzami.

Konferencja ma charakter otwarty, każdy zainteresowany może wziąć w niej udział.

Fot. RL

(Źródło: Muzeum Pamięci)