Jeżeli chcemy, aby nasza szlifierka kątowa była maksymalnie funkcjonalna i uniwersalna, wymagany będzie dobór odpowiednich akcesoriów, które się do tego przyczynią. Spośród wielu, wyróżnić można chociażby ściernice listkowe. Warto wiedzieć, jakie jesteśmy w stanie spotkać ich rodzaje oraz czym należy kierować się podczas wyboru.

Kiedy mowa o wszelkich narzędziach ściernych, do głowy przychodzi nam głównie wszystkim znany papier, natomiast tak naprawdę, wyróżnia się szeroką gamę materiałów ściernych, które mają swoje szerokie zastosowanie. Wśród nich wyłonić można np. krążki ścierne na rzep, tarcze na rzep, czy też papier ścierny na wiertarkę, jednak to ściernice, są tematem poniższych rozważań.

Ściernice listkowe - podział

Jeżeli mielibyśmy w jakikolwiek sposób kategoryzować ściernice listkowe, najlepiej spróbować dokonać tego, ze względu na ich budowę. Stąd też, wyróżnić można:

  • Ściernice listkowe trzpieniowe. Jak widać już po samej nazwie, ich centralną część stanowi trzpień, który otaczają listki ścierne. Dzięki tej budowie, istnieje możliwość idealnego dopasowania do kształtu powierzchni, która jest szlifowana. W związku z tym, po te ściernice sięga się często, kiedy wymagana jest obróbka wklęsłych elementów, a także przedmiotów o nietypowej formie.
  • Ściernice listkowe talerzowe. W tym wypadku, listki ułożone są równomiernie na kształt płaskiego wachlarza przylegającego do podstawy, która to najczęściej jest z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego. Jeżeli chodzi o zastosowanie, najlepiej sprawdzają się podczas zgrubnej obróbki powierzchni.
  • Ściernice listkowe nasadzane. Szczególnie przydatne, gdy wymagana jest precyzyjna obróbka wykończeniowa elementów, które mają nieregularny kształt. Co więcej, dzielą się ona na jeszcze dwie podgrupy: na ściernie nasadzane miękkie oraz twarde. Te pierwsze, mają bardzo mały talerz, a listki są dość długie i osadzone rzadko. W związku z tym, możliwe jest uzyskanie równomiernego efektu szlifowania. W wypadku ściernic twardych, mamy do czynienia z dużym talerzem oraz krótkimi i gęstymi listkami. Doskonale sprawdzą się podczas agresywnego, zgrubnego szlifowania powierzchni.

Ściernice listkowe – jak wybrać właściwą?

Jaką tarczę listkową wybrać? - Zastosowanie

Co niezwykle istotne w tej kwestii, powinniśmy zacząć od dokładnego przemyślenia, do jakiego celu będziemy używać danego narzędzia. Pomoże nam wiedza na temat tego, jakie listkowe ściernice sprawdzą się w danych pracach szlifierskich.

  • Fazowanie. W tym wypadku, sprawdzi się agresywny materiał szlifierski. Najlepszym rozwiązaniem będzie listkowa tarcza, wykonana z korundu cyrkonowego.
  • Obróbka spawów. Należy szczególnie zadbać o to, aby nasze narzędzia były jak najbardziej trwałe. Odpowiednie okażą się do tego ściernice, których podstawa wykonana jest z włókna szklanego. Jako, że spawy zlokalizowane są często w miejscach trudnodostępnych, obróbka będzie znacznie ułatwiona, kiedy sięgniemy po narzędzie z końcówką o zaokrąglonym kształcie.
  • Odgradowywanie. Mamy tutaj do czynienia z szybkim ścieraniem powierzchni w krótkim czasie. Oznacza to, że potrzebny będzie materiał ścierny, który posiada agresywne ziarno.
  • Pachwinowe szlifowanie. Kiedy musimy odpowiednio obrobić miejsce, gdzie stykają się dwie powierzchnie, będziemy potrzebować elementu ściernego, który ma specjalny kształt. Najlepiej, kiedy jest on zawinięty aż po nasadę listkowej tarczy.
  • Zwykłe szlifowanie powierzchni. Jeżeli chcemy sprawnie i dokładnie wyszlifować sporą i płaską powierzchnię, najlepiej postawić na listkową ściernicę, której średnica jest duża, a profil płaski.