19 lutego 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Żilinie (Słowacja) odbyło się spotkanie robocze w sprawie nawiązania partnerstwa Żilinskiego Samosprawnego Kraju i Powiatu Oświęcimskiego w związku z realizacją projektu finansowanego z Programu Interreg Polska-Słowacja. Powiat reprezentowany był przez Pawła Kobielusza – Wicestarostę oraz Mariusza Sajaka – Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Ze strony Żilińskiego Urzędu obecni byli m.in. Iveta Durisova – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, Jan Pavlik – Dyrektor Wydziału Projektów Europejskich i Rozwoju Regionalnego, Adriana Adamicova – Dyrektor Centrum Służb Socjalnych Zakamenne oraz pracownicy odpowiedzialni za koordynowanie projektów unijnych.

Przedmiotem rozmów było stworzenie partnerstwa i złożenie wspólnego wniosku o dofinansowanie zadań, które mają być realizowane przez Urząd Wojewódzki w Żilinie i Dom Pomocy Społecznej w Bobrku – finansowanych z Programu Interreg. Wstępnie ustalono, iż nazwa wspólnego projektu będzie brzmiała “Wspólna droga wzbogacenia dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego”.

Zamierzeniem Dyrektora DPS w Bobrku jest modernizacja terenów rekreacyjnych przylegających do Domu wraz z budową historycznej ścieżki dydaktycznej przedstawiającej sięgającą XIX w. historię placówki, w tym dzieło Księżnej Ogińskiej – fundatorki sierocińca w Bobrku oraz powiązania historyczne Gminy Chełmek z Żiliną. Nabór wniosków rusza w maju 2019 r. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 50 000 EUR. Ewentualna realizacja projektu nastąpiłaby w roku 2020, co zbiegłoby się z 60–leciem funkcjonowania placówki, jako Dom Pomocy Społecznej. W dniu 20 lutego 2019 r. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przystąpienie do realizacji projektu.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.