Inwestor planujący budowę własnego domu jednorodzinnego powinien znaleźć sobie dobrego geodetę. Dlaczego? Bo geodeta jest niezastąpiony podczas realizacji inwestycji budowlanej, niezależnie od tego czy małej czy dużej. Jego pomoc okazuje się przydatna od chwili zakupu działki, aż po pomiar powykonawczy budynku i opracowanie map.

W dzisiejszym artykule, którego zadaniem jest przekonanie inwestora o potrzebie nawiązania ścisłej współpracy z dobrym geodetą przedstawiamy 6 prac geodety. Wszystkie one są ściśle związane z realizacją inwestycji budowlanej.

Praca pierwsza: Gdzie szukać granic działki?

Jesteś szczęśliwym nabywcą działki budowlanej? To wspaniale, ale czy sprawdziłeś już dokąd sięgają jej granice, i czy kamienie geodezyjne aby na pewno są w miejscach, w których być powinny? Granice działek na mapach z różnych względów nie znajdują odzwierciedlenia w terenie – czasami problemem są zaprzyjaźnieni sąsiedzi, który demontując płot pomiędzy swoimi działkami niechcący uszkodzili lub przesunęli znaki graniczne, czasami problemem jest brak rzeczonych znaków granicznych, które z różnych przyczyn nigdy nie trafiły do narożników naszej działki.

Niezależnie od tego, jak do tego doszło uprawniony geodeta Warszawa z pewnością będzie wiedział, jak odtworzyć granice działki, a w razie potrzeby wkopie nowe kamienie geodezyjne. Odświeżeniu granic działki towarzyszyć będzie sporządzony przez geodetę protokół graniczny, w którym granicę miedzy działkami określa się w oparciu zastane kamienie geodezyjne, znaki i ślady graniczne, a także dane odczytane z map oraz innych dokumentów. Protokół stanowi niepodważalną postawę do wydania przez organ uprawniony decyzji o rozgraniczeniu.

Praca druga: Mapa do celów projektowych

W pracowni architektonicznej, której zlecimy wykonanie projektu naszego wymarzonego domu zostaniemy poproszeni o tzw. mapę do celów projektowych. Jest to nic innego, jak mapa naszej działki w skali 1:500, która posłuży architektowi do zaprojektowania na działce domu wraz wszystkimi niezbędnymi przyłączami. Mapę tę przygotuje dla nas geodeta. O przygotowanie mapy do celów projektowych możemy poprosić geodetę jeszcze przed pierwszą wizytą w pracowni, w ten sposób oszczędzimy sporo czasu.

Praca trzecia: tyczenie budynku

Wytyczenie to działanie, które jest niezbędne na etapie uzyskania pozwolenia na budowę, a które polega na umieszczeniu projektowanego budynku na naszej działce. W celu wytyczenia geodeta wyznaczy punkty, które pozwolą na zorientowanie projektu budynku na działce w taki sposób, żeby organ wydający pozwolenia na budowę miał pewność, iż budynek oraz jego umiejscowienie odpowiadają obowiązującym przepisom.

Praca czwarta: Media

Bynajmniej nie chodzi tu o radio czy telewizję. Jednym z wielu zadań geodety podczas realizacji inwestycji budowlanej jest wytyczenie przyłączy. Wytyczenie przyłączy polega mniej więcej na tym samym, co tyczenie budynku, a więc zlokalizowaniu na terenie działki niezbędnych przyłączy technicznych. Przyłącza lokalizuje się dopiero po zlokalizowaniu budynku, chodzi bowiem o to aby były one jak najoptymalniej zorientowane względem budynku.

Praca piąta: Pomiary i mapy przyłączy

Po wykonaniu odpowiednich przyłączy technicznych na plac budowy wraca geodeta, którego zadaniem tym razem jest pomiar powykonawczy przyłączy oraz opracowanie map powykonawczych tychże przyłączy.

Praca szósta: Pomiary i mapy budynku

Ostatnim zadaniem geodety na placu budowy, a właściwie w miejscy powstania nowego domu jest wykonanie pomiarów powykonawczych budynków oraz opracowanie map. W wyniku tego działania nowy budynek zostaje naniesiony na oficjalne mapy.
Ta imponująca lista prac geodety na placu bodowy dowodzi, iż zrealizowanie inwestycji budowlanej, nawet w zakresie wzniesienia własnego domu jednorodzinnego jest nie do zrobienia bez współpracy z osobą uprawnioną do wykonywania prac geodezyjnych. Oznacza to, iż planowanie budowy domu najlepiej zacząć od znalezienia dobrego geodety i doskonałego kierownika budowy.

prace wykonywane przez geodetę w Warszawie