Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

W odpowiedzi na głosy mieszkańców, którzy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem powietrza na terenie miasta Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej, włodarz Powiatu zwrócił się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o utworzenie w stolicy Powiatu stacjonarnej stacji pomiarowej.

– Żeby walka ze smogiem była rzeczywiście skuteczna, konieczne jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań. Oprócz akcji profilaktycznych i edukacyjnych organizowanych przez Powiat Oświęcimski, pojawił się również pomysł, iż powinniśmy mieć własną miejską stację pomiaru jakości powietrza – mówi starosta Zbigniew Starzec i dodaje: – Urządzenie oprócz pomiaru podstawowych zanieczyszczeń pyłowych i gazowych (pył PM10, pył PM2,5; NO2, SO2, CO) wykonywane byłyby pomiary np. węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich i substancji specyficznych emitowanych przez okoliczne zakłady tj. amoniak, styren, dioksyny. Proponuję lokalizację stacji w okolicach terenów przemysłowych przy ul. Chemików.

Jak wynika z przedstawionych i publikowanych pomiarów stanów jakości powietrza i badań gleby na terenie miasta Oświęcimia, w ostatnich latach następuje wzrost zanieczyszczeń. Stacjonarna stacja pomiarowa jest w obecnej sytuacji (odorowej i smogowej), panującej na terenie miasta Oświęcim i całego Powiatu Oświęcimskiego inwestycją oczekiwaną przez mieszkańców.

(NM)

Fot. W kwietniu br. starosta Zbigniew Starzec zwołał I Powiatowy Szczyt Antysmogowy


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.